Kütahyalı'dan iddia: "Darbeciler arasında Kemalistler vardı"

Kütahyalı'dan iddia: "Darbeciler arasında Kemalistler vardı"
Adalet ve Kalkınma Partisi'ne olan yakınlığı ile bilinen Kütahyalı, 15 Temmuz darbecilerinin önemli bir bölümünün Kemalistler'den oluştuğunu iddia...

Adalet ve Kalkınma Partisi'ne olan yakınlığı ile bilinen Kütahyalı, 15 Temmuz darbecilerinin önemli bir bölümünün Kemalistler'den oluştuğunu iddia etti

GÜNCEL- Sabah Gazetesi köşe yazarı Rasim Ozan Kütahyalı, darbeyi yapanların büyük bir bölümünün ‘Fethullahçı' olmadığını ancak onlar için ‘Atatürkçü' ya da ‘Kemalist' tabirini kullanmak istemediğini yazdı.

Kütahyalı, "darbecilere ‘Atatürkçü' ya da ‘Kemalist' denmesini doğru bulmadığını" savunarak "Ben ilgili yazılarımda hiç bu tabiri kullanmadım ve kullanmayı doğru bulmuyorum. O açıdan hem Nagehan Alçı hem Cem Küçük bence hata yapıyorlar" görüşünü dile getirdi.

Yazının ilgili bölümleri şöyle:

"16 Nisan referandumuna gittiğimiz bu kritik süreçte çok önemli birkaç konu var.

Birincisi 15 Temmuz ihanetine FETÖ'nün yanında Atatürkçü ya da Kemalist subayların katılıp katılmadığı mevzusudur…Darbecilerin önemli bir kısmı ve özellikle üst tabakanın çoğunluğu biyografik istihbarat açısından incelendiğinde Fetullahçı asla değildir. Bunu Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün ilgili birimleri de kesin olarak tespit etmektedir. Mesela İlker Başbuğ da bu gerçeğibilmektedir. Ordumuzdaki her dürüst subay bu hakikati bilmektedir. General Ahmet Yavuz ve Amiral Semih Çetin gibi isimlerin de bildikleri bu gerçeği inkâr etmemesi gerekir…

Maalesef 15 Temmuz'a üst seviyede büyük katılım olmuştur. Bu FETÖ-dışı darbecilerRecep Tayyip Erdoğan'a düşmanlığın ve 27 Mayıs'tan bugüne süren şerefsiz darbeci zihniyetin etkisiyle bu askeri darbeye katılmışlardır.

Şüphesiz ki tüm darbeciler gibi onlar da vatan hainidir. Öte yandan bu darbecilere Atatürkçü ya da Kemalist denmesini asla doğru bulmuyorum.

Ben ilgili yazılarımda hiç bu tabiri kullanmadım ve kullanmayı doğru bulmuyorum. O açıdan hem Nagehan Alçı hem Cem Küçük bence hata yapıyorlar. Elbette hem geçen hafta Batı Anadolu'da İslam düşmanlığıyla hareketlenen subaylar hem de bu darbeciler ve geçmişteki tüm darbeci askerler de kendine Atatürkçü ya da Kemalist dediler. Ama 27 Mayıs'ta hainlerin demokrasiye bağlı olduğu için hapse tıktığı Rüştü Erdelhun Paşa gibi şerefli subaylarımız da Atatürkçü idiler. Kırmızı şeritli İstiklal Madalyası sahibi olan Rüştü Paşa üstelik çok koyu bir Atatürkçü idi hem de darbeciliğin orduyu ve ülkeyi mahvedeceğini çok iyi bilen gerçek bir askerdi"

Öne Çıkanlar