KYK Borçluları: Ödeyemiyoruz çünkü geçinemiyoruz

KYK Borçluları: Ödeyemiyoruz çünkü geçinemiyoruz
Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Ekim 2020 20:12
A+ A-
'Bize borç diye çıkarılan miktarlar bizim için ödenmesi imkansız paralar'

ARTI GERÇEK- Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Borçlular Hareketi, üniveriste sürecinde Kredi ve Yurtlar Kurumu'dan almak zorunda kaldıkları borçlarına dair somut bir adım atılması için Fatih'te bulunan KYK Bölge Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. 

"Dikkat dikkat, KYK'lılar uyarıyor! KYK Borçları Silinsin" pankartının yer aldığı açıklamada basın metnini KYK Borçluları Hareketi'nden Çiçek Yaman okudu. 

Türkiye’de milyonlarca gencin her güne borçla başladığını söyleyen Yaman, öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmek için sürekli borçlandıklarını vurguladı. 

"Üstüne bir de bu borçlara yüksek faizler işliyor ve ödenmesi imkansız hale geliyor" diyen Yaman, öğrencilerin mezun olduktan sonra iş imkanı sağlanmadığı için çalışamadıklarını, mezun olup iş bulanların ise asgarî ücretle en kötü koşullarda çalışabildiğini söyledi. 

'SESİMİZİ DUYUN'

Borçlarını ödeyemediklerini dile getiren Yaman, "5 milyon gencin, 5 milyon KYK borçlusunun, 280 bin icraya verilmiş yurttaşın sesini duyan yok mu? 

Bizim sesimiz duymayanlar kimin sesini duyuyor? Kimi temsil ediyor? Daha geçtiğimiz günlerde Cengiz Holding’in 9,5 milyar lira vergi borcunu tek kalemde silenlerin gücü aileleriyle beraber 20 milyonu bulan bizim gibi yoksullara hiçbir çare sunmuyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. Biz henüz 20’li yaşlarımızın başında 10 binlerce lira borç altında ezilerek yaşamayı kabul etmiyoruz" dedi. 

'BİZİ YOK SAYAMAZSINIZ!'

Üniversitede okurken temel ihtiyaçlarını karşılamak için borçları aldıklarını ifade eden Yaman, "Şimdi ödeyemiyoruz çünkü geçinemiyoruz. Geçinemeyen gençlerin sorunlarını çözmek için bir adım atmayı çok görenlere işte buradan sesleniyoruz. Bizi yok sayamazsınız, bizi görmezden gelemezsiniz, bizi oyalayamazsınız.

'MİLYONLARCA İŞSİZ GENCİZ'

Sadece son 3 yılda bile, defalarca kez sözler verdiler. Her ay bir haber kanalında müjde haberleri izledik. Her seçim öncesinde vaatler duyduk. Ama hiçbiri gerçekleşmedi. Bütün bunlar olurken aylık 1,4 oranında faizlerle borçlarımız 2’ye, 3’e katlandı. Hakkımızda haciz işlemleri başlatıldı. Hep bu sorunun çözüleceğini umut ederek bekledik ama artık yeter! Milyonlarca genciz, bir araya geliyoruz ve KYK Borçluları Hareketi olarak beraber hareket ediyoruz" diye konuştu. 

Vaat, müjde değil kesin çözüm beklediklerini belirten Yaman, "Bize borç diye çıkarılan miktarlar bizim için ödenmesi imkansız paralar ama alacaklı konumunda olanların tek kalemde silebileceği kadar küçük. Bu borçlar 1 günde silinebilir. Yapılacak değişiklikle, milyonlarca yurttaş bu dertten tek seferde kurtulabilir" diye konuştu. 

KYK Borçluları Hareketi olarak borçlarının silinmesi için sonuna kadar mücadele edeceklerini vurgulayan Yaman, somut bir adım atılmadığı takdirde Ankara'ya yürüyüş düzenleyeceklerini ve duyarlı bütün kesimleri kendileriyle dayanışmaya çağırdı.

"KYK borçları silinsin!" sloganları atıldı.

Öne Çıkanlar