Lice Cumhuriyet Savcısı: ‘Zararı devlet öder’

Lice Cumhuriyet Savcısı: ‘Zararı devlet öder’
Askeri operasyonun olduğu Lice’ye giderek temaslarda bulunan HDP heyeti, görüştükleri Lice Cumhuriyet Savcısı’nın köylülerin yaşadığı mağduriyet için 'Zararı devlet öder' dediğini paylaştı.

Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında yürütülen askeri operasyon sırasında helikopterden açılan ateşle yaralanıp, ekili arazileri ateşe verilen köylüleri dün bölgeye giderek ziyaret eden ve gözlemlerde bulunan HDP heyeti, bu temaslarını bugün Diyarbakır İl Örgütü binalarında gerçekleştirdikleri basın toplantısında kamuoyu ile paylaştı.

Açıklamada, partinin Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, İl Eşbaşkanı Zeyyad Ceylan ve MEBYA-DER Eşbaşkanı Yüksel Almas yer aldı.

'CENAZELER 40 GÜNDÜR ALINAMIYOR'

Ziyaret ve temasları hakkında bilgi veren Milletvekili Tosun, Lice ilçesine bağlı Bayırlı Mahallesi’nin kırsal alanında 3 Haziran’da yaşanan çatışmada yaşamını yitiren PKK’lilerin cenazelerinin alınmasına devlet tarafından izin verilmediğini ifade etti. Cenazelerin 40 gündür çatışmanın yaşandığı alanda bulunduğunu belirten Tosun, tüm başvurulara rağmen ailelerin bölgeye gitmesine izin vermeyen savcılığın bu tutumunu sürdürmesi halinde aileler ile birlikte gidip, cenazeleri alacaklarını söyledi. 

'YURTTAŞLARA İŞKENCE YAPILDI'

HDP İl Eşbaşkanı Zeyyad Ceylan ise, yürütülen operasyonda sivil yurttaşların hedef alınmasına dikkat çekti. Helikopterden açılan ateşle yaralanan bir yurttaşı hastaneye taşımak isteyen 3 kişinin gözaltına alınıp, işkenceye maruz kaldığını anlatan Ceylan, yurttaşların 12 saatlik gözaltının sonrasında ancak serbest bırakıldıklarını kaydetti.

‘SAVCI: ZARARI DEVLET ÖDER’

Ceylan, operasyon sırasında 2 bin 500’ü ekili olmak üzere toplam 4 bin dönümlük alanın ateşe verilmesiyle bölgedeki canlı yaşamın katledildiğini de söyledi. Ceylan, 'operasyon' adı altında doğanın ve canlı yaşamın tahrip edilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Konuya ilişkin heyet olarak Lice Cumhuriyet Savcılığı ile de görüştüklerini paylaşan Ceylan, yaptıkları görüşme ve gözlemlerini aktardıkları savcının "Zararı devlet öder" demekle yetindiğini kaydetti. (Mezopotamya Ajansı)

Öne Çıkanlar