Lice’de yaralı bir köylüden haber alınamıyor

Lice’de yaralı bir köylüden haber alınamıyor
Lice’de tarımla uğraşan köylülere, helikopterden ateş açıldığı iddia edildi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinin Sığınak (Banaderan) Mahallesi’ni dün akşam saatlerinde abluka altına alana askerler, kırsal kesimlerde operasyon başlattı. İddaya göre hava destekli operasyonda tarımla uğraşan köylülere ateş açıldı.

Mezapotamya Ajansı'nın yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre, dün geç saatlerde köyün abluka altına alındığı ve ekin amacıyla arazide bulunan yurttaşlara helikopterden ateş açıldı. Söz konusu taramada Onur Vural isimli bir kişinin yaralandığı belirtildi. Askerler tarafından yaralı olarak alınan Vural’ın nereye götürüldüğü bilgisi verilmedi. Mahalle halen abluka altında olurken, giriş çıkışlara izin verilmiyor. 

Gün içinde ise mahallenin kırsal alanlarının ateşe verildiği ve yangına müdahalenin engellendiğini aktaran köylüler, İtfaiye ekiplerine de izin verilmediğini bildirdi. 

‘BİR ARAÇ TARANDI’ 

Sabah saatlerinde ablukaya alınan Merdinya, Koçeran ve Denglava mahallelerinde operasyon başlatıldığı ve köylere giriş çıkış yapılamadığı belirtildi. Zırhlı araçların sivil bir aracı taradığı ileri sürerken, havadan yapılan bombardımanda iki PKK’linin yaşamını yitirdiği ileri sürüldü. 

Merdinya ve Denglava köylerinde buğday tarlalarının ateşe verildiği, itfaiye ekiplerinin bu bölgelere girişinin de askerlerce engellendiği vurgulandı. Bölgede operasyonların devam ettiği ifade edildi. 

BABA OĞUL GÖZALTINA ALINDI 

Öte yandan Yaprak (Tûtê) Mahallesi’nden buğday tarlalarında devam eden yangına müdahale eden Mehmet Kapan ve oğlu Mehmet Ali Kapan, askerlerce gözaltına alınarak, Lice’ye götürüldü. 
 

Öne Çıkanlar