Mezopotamya Ajansı’na polis baskını: 11 Kürt gazeteci gözaltına alındı

Mezopotamya Ajansı’na polis baskını: 11 Kürt gazeteci gözaltına alındı
Yayınlanma:
A+ A-
Ankara merkezli soruşturma kapsamında Mezopotamya Ajansı Ankara bürosuna baskın düzenlendi, 11 Kürt gazeteci gözaltına alındı. Emniyet'ten yapılan açıklamada üç kişinin daha arandığı belirtildi. Gazeteciler Ankara'ya getiriliyor.

Artı Gerçek-Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Ankara, İstanbul, Van, Diyarbakır, Urfa, Mersin ve Mardin'de yapılan ev baskınlarında 11 Mezopotamya Ajansı (MA) ve JINNEWS muhabiri gözaltına alındı.

Baskınlarda Mezopotamya Ajansı (MA) Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, MA muhabirleri Deniz Nazlım, Selman Güzelyüz, Zemo Ağgöz, Berivan Altan, Hakan Yalçın, Emrullah Acar ve Ceylan Şahinli ile JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer gözaltına alındı. Ayrıca daha önce MA’nın Ankara bürosunda stajer muhabirlik yapan Mehmet Günhan da Manisa’da yapılan ev baskından gözaltına alındı.

Bugün yapılan ev baskınlarında ayrıca JINNEWS muhabiri Derya Ren de farklı bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

DOSYAYA VE AVUKATLARA KISITLAMA GETİRLDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gazetecilerin "Terör Örgütüne Üye Olma" suçlamasında gözaltına alındıklarını belirtildi, dosyaya kısıtlama getirildi.

Başsavcılığın ikinci bir talebini de değerlendirmeye alan Ankara 5. Sulh Ceza hakimliği, avukatların 24 saat süreyle müvekkilleri ile görüşmelerine de kısıtlama getirdi.

EMNİYET'TEN AÇIKLAMA: 14 ŞÜPHELİNİN 11'İ GÖZALTINA ALINDI

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden de konuyla ilgili açıklama geldi. Açıklamada “Mezopotamya Haber Ajansı bünyesinde örgütsel faaliyet yürüttükleri, halkı kin ve düşmanlığa sevk edici içerikte haber yaptıkları tespit edilen 14 kişiye yönelik eş zamanlı operasyonda 11 kişinin gözaltına alınmıştır” denildi. Açıklamada gözaltına alınmayan üç kişinin aranmasına devam edildiği de belirtildi.

GAZETECİLER ANKARA'YA GETİRİLİYOR

Gazetecilerin gözaltı işlemlerini takip eden Özgürlük için Hukukçular Derneği'nden avukat Şevin Kaya, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gazetecilere yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, gözaltına alınan gazetecilerin Ankara'ya getirildiğini söyledi.

GÖZALTINA ALINAN GAZETECİLER ŞİDDETE MARUZ KALDI

MA Ankara bürosuna yapılan baskında 1990’lı yıllarda katledilen gazetecilerin fotoğraflarına el konuldu. Ayrıca Süleymaniye’de uğradığı silahlı saldırı sonucu katledilen Jineolojî dergisi editörü ve gazeteci Nagihan Akarsel'in duvara asılmış fotoğrafı yırtıldı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre polisler, koçbaşıyla evlerin kapısını kırarak, gazetecilere uzun namlulu silah doğrulttu. Gözaltına alınana Berivan Altan ile beraberindeki gazeteciler, ters kelepçelenerek uzun bir süre yerde bekletildi. Polislerin, yere yatırdıkları gazetecilerin üzerine oturarak, hakaret ve küfürler savurduğu öğrenildi.

Bir polisin, gazeteci Berivan Altan’ı, “Ben sana yapacağımı bilirim, buradan gidince göreceksin” şeklinde tehdit ettiği belirtildi. Farklı bir eve yapılan baskında ise polislerin, “Türk müsün?” sözleriyle evde bulunanlara hakaret ettiği ve silah doğrulttuğu aktarıldı.

GAZETECİ EKİPMANLARINA EL KONULDU

Polisler, evde bulunan bilgisayar, not defterleri, gazete, Kürtçe dergi, kimlik kartı ve 100’ü aşkın kitaba el koydu.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar