Madencilerden jandarmaya yanıt: Hani aynı gemideyiz ya, bu kanunu çıkaranlar Konya’da kongre yapıyor

Madencilerden jandarmaya yanıt: Hani aynı gemideyiz ya, bu kanunu çıkaranlar Konya’da kongre yapıyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Ekim 2020 15:56
A+ A-
'Yürüyüş yapmıyoruz, etkinlik de yapmıyoruz. Pandemi İşinize geldiğinizde kanun, başkası yaptığında kanun değil yani.'

Ermenek'te Güneyyurt Meydanı’nda jandarma ile işçiler ve ailelerin arasında yaşanan diyaloglar dikkat çekti. Jandarma'nın yürüyüş yasağı olarak pandemiyi gerekçe olarak göstermesine yanıt veren işçiler, "Hani aynı gemideyiz ya. Bu kanunu çıkaranlar Konya’da kongre yapıyor" dedi.

Soma ve Ermenek'ten ücret ve kıdem tazminatı alacakları için Ankara’ya iki koldan yürümek isteyen işçilerin eylemleri sürüyor. Dün Ermenek’te Güneyyurt Meydanı’nda jandarma ablukası altında bekleyen işçilerin yetkililer ile görüşmesini aktaran işçiler, sorunlarının 23 Ekim Cuma gününe çözüleceği yönünde söz aldıklarını söyledi.

Jandarma ile madenciler arasında kameralara yansıyan diyaloglar da gündem oldu.

MADENCİYE 'DUYGU SÖMÜRÜSÜ' YANITI

Jandarmanın, "Türkiye’deki iç hukuk yolları tükendiyse, dış hukuk yollarına müracaat edeceksiniz" sözlerine yanıt veren bir işçinin eşi ise "Biz dışı, içi bilmeyiz ki abi ama siz bize engel oluyorsunuz" dedi.

Ermenek'ten maden ocağına yürümek isteyen işçiler,  12 Ekim’de kendilerine müdahale emrini veren jandarma komutanıyla karşılaştı. Güneyyurt Meydanı'ndaki karşılaşmada, komutanın gazlı müdahalesini hatırlatan işçilerden birinin eşi, "Sen çocuğum aç diyen madenciye ‘Duygu sömürüsü’ dedin" şeklinde konuştu. Jandarma Komutanı ise "Evet duygu sömürüsü" şeklinde yanıt verdi.

Madenci eşi ve Jandarma Komutanı arasındaki diyalog şöyle gerçekleşti:

-Madenci eşi: 'Duygu sömürüsü’ dedin, bunu unutmadık.

-Jandarma Komutanı: Provoke ediyorsun

-Madenci: Bunu unutmadık. Bize 'müdahale etmedik’ dedin, gaz sıktın.

Jandarma Komutanı: Hayır, kanunların verdiği yetkileri kullandım. Kardeşim pandemi sürecinde yaptığınız yasak.

-Madenci: Öyle bir kanun yok. Yürüyüş yapmıyoruz, etkinlik de yapmıyoruz. Pandemi İşinize geldiğinizde kanun, başkası yaptığında kanun değil yani... 

'KANUNU ÇIKARANLAR KONYA'DA KONGRE YAPIYOR'

Öte yandan işçilerin Güneyyurt Meydanı’nda çadır kurmasına pandemi gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Bir maden işçisi de kendilerine izin vermeyen jandarma komutanına, "Hani aynı gemideyiz ya. Bu kanunu çıkaranlar Konya’da kongre yapıyor" diye tepki gösterdi.

Öne Çıkanlar