Madımak anmasında gözaltına alınmışlardı: Ters kelepçe, çıplak arama, ajanlık dayatması

Madımak anmasında gözaltına alınmışlardı: Ters kelepçe, çıplak arama, ajanlık dayatması
Yayınlanma:
A+ A-
Madımak Katliamı'nda gözaltına alınanlar 'ters kelepçe, yüzü duvara dönme, çıplak arama, psikolojik şiddet'e maruz bırakıldıklarını aktardı. Ayrıca gözaltına alınanlardan Diyar Sarıkuş'a 'ajanlık' dayatıldı.

Artı Gerçek - Sarıgazi Tertip Komitesi bileşenleri, 2 Temmuz günü Sarıgazi ilçesinde yapılan Madımak Katliamı anması sırasında gözaltına alınanların çıplak arama ve ajanlık dayatmalarına maruz kalmalarına ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi.

Komite adına basın metnini okuyan Devrim Edepali, AKP iktidarının baskı ve zorbalıkla iktidarını ayakta tuttuğunu dile getirerek, iktidarın saldırılarının arttığını belirtti. Madımak Katliamı'nı anmak için bir araya geldiklerinde polis saldırısına uğradıklarını söyleyen Edepali, polisin gerekçe olarak İbrahim Kaypakkaya’nın resmini gösterdiğini aktardı. Gaz bombaları ve polis kalkanları ile kendilerine saldırıldığını ifade eden Edepali, biri gazeteci olmak üzere altı kişinin gözaltına alındığını aktardı.

ÇIPLAK ARAMA, TERS KELEPÇE, PSİKOLOJİK ŞİDDET

Edepali, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gaz bombalı saldırıda fenalaşan yaşlı insanlara, yerlerde sürüklenen kadınlara yönelik insanlık dışı, vahşice saldırı hiç eksilmedi. Polis saldırısında beş arkadaşımız ve bir basın emekçisi işkenceyle gözaltına alınırken, gaz bombaları, kalkanlarla, fiziki şiddetle insanlara saldıran polisin gözaltına alınan arkadaşlarımıza yönelik işkencesi karakolda da artarak sürdü. Gözaltına alınan arkadaşlarımızın götürüldüğü Sarıgazi Karakolu’nda ters kelepçe, yüzü duvara dönme, çıplak arama, psikolojik şiddet gibi insanlık onuruna aykırı saldırılarda bulundular.”

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAKLAR

Polisin fiziki saldırısına ve çıplak aramaya maruz kaldığını belirten anmaya katılanlardan Esra Bilici, şiddetin karakol ve hastanede devam ettiğini aktardı. Bilici, “Polisler, çıplak aramak istediklerini ve eğer kendi isteğinle olmazsa zorla beni arayacaklarını söyledi. Bunu kabul etmediğim için tekrar işkenceye maruz kaldım. Gözaltı sürecinde yaşananlar gerçekten çok gerici bir uygulamadır. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Önümüzdeki günlerde işkencede bulunan memurlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız” ifadelerini kullandı.

AJANLIK DAYATMASI

Polis tarafından kendisine ajanlık dayatıldığını belirten Diyar Sarıkuş, hiçbir baskıya boyun eğmeyeceğini söyleyerek, “Mahallede yürürken, herhangi bir sebep yokken ‘senle görüşelim, dostane bir ilişki kuralım, karakolu ziyaret et’ şeklinde bir ilişki geliştirmeye çalıştılar” dedi.

Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Özgül Saki, devrimcilerin, sosyalistlerin, Kürtlerin, kadınların mücadelesinde bir eşikler ve önderlerin var olduğunu vurguladı. Önderlerle destekçiler arasındaki bağı kesmeye çalıştıklarını belirten Saki, “Yalıtmak istiyorlar, her birimizi tek başına bir tecrit ortamında bırakmak istiyorlar. Dolayısıyla buna karşı topyekun bir kolektif örgütlenme ve mücadeleyle alanlarımıza sahip çıkmalıyız. Dayanışma içinde mücadeleye devam etmeliyiz” ifadelerini kullandı. (MA)

Öne Çıkanlar