Madımak katliamı davasında Karamollaoğlu’nun dinlenmesi talebi reddedildi

Madımak katliamı davasında Karamollaoğlu’nun dinlenmesi talebi reddedildi
Yayınlanma:
A+ A-
Madımak katliamı davasında mahkeme, aralarından dönemin Sivas Belediye Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun da olduğu kişilerin tanık olarak dinlemesi talebini reddetti. Zamanaşımı riski ile karşı karşıya olan dava 11 Mayıs’a ertelendi.

Artı Gerçek - Madımak katliamı davası dün Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Sivas’taki Madımak Oteli’nde 2 Temmuz 1993’te 33 aydının yakılarak katledilmesiyle ilgili firari sanıklar Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş’ın yargılandığı davanın 30’uncu duruşmasında Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun dinlenmesi talebi reddedildiği ortaya çıktı.

Diken'den Canan Coşkun'un haberine göre mahkeme, Emre Kongar, dönemin Sivas Valisi, dönemin Sivas Belediye Başkanı Temel Karamollaoğlu, tugay komutanı, dönemin Pir Sultan Abdal Kültür Derneği genel başkanı Murtaza Demir’in tanık olarak dinlenmesi talebini "esasa katkı sağlamayacağı" gerekçesiyle reddetti.

Avukat Ali Yılmaz duruşma savcısının dosyayla ilgili daha yoğun çaba sarf ederek Ankara başsavcılığını Adalet Bakanlığı’nı, İçişleri Bakanlığı’nı, Dışişleri Bakanlığı’nı ve MİT’i harekete geçirmesini talep etti. Duruşma tarihinin de bir ay gibi sık aralıklarla verilmesini talep eden Yılmaz, “Suçun insanlık suçu olduğunu ve zamanaşımının olmayacağını düşünmekle beraber 2 Temmuz’da zamanaşımı tartışılacaktır” dedi.

Mahkeme, daha önceki duruşmalarda da dönemin başbakanı Tansu Çiller’in, dönemin Emniyet genel müdürü Mehmet Ağar ve dönemin MİT müsteşarı Sönmez Köksal’ın tanık olarak dinlenmesi ve MİT’ten bilgi istenmesi taleplerini de aynı gerekçeyle reddetmişti.

Mahkeme bir sonraki duruşmanın 11 Mayıs’ta görülmesine karar verdi.(Kaynak)

Öne Çıkanlar