Mahkeme kayyımın sattığı taşınmazlar için savunma istedi

Mahkeme kayyımın sattığı taşınmazlar için savunma istedi
Yayınlanma:
A+ A-
Batman İdare Mahkemesi, kayyım tarafından satılan 11 taşınmaz için yapılan başvuruyu değerlendirdi. Mahkemenin verdiği karara göre kayyım yönetimi 30 gün içinde savunma yapacak.

Artı Gerçek-Batman Belediyesi’ni 1 milyar TL borçlandıran kayyım, 11 taşınmazla birlikte kent içinde bir yolu da sattı. Satılanlar arasında Halkların Demokratik Partisi (HDP) döneminde sosyal donatı alanı olarak planlanan kreş, çocuk oyun alanı, kütüphane, etüt merkezi, itfaiye merkezi, kadın konuk evi, yaşlı sohbet evi gibi birçok yer bulunuyor.

Kayyım yönetiminin sattığı taşınmazlar arasında dikkati çeken bir diğer yer ise, Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan bin 603 metrekarelik arsa. Söz konusu arsa, önceki dönem kayyımı Vali Yardımcısı Ertuğ Şevket Aksoy tarafından Tayyip Erdoğan’ında kurucusu olduğu Birlik Vakfı’na devredildi. Arsa daha sonra HDP yönetimi tarafından yargıya taşınarak geri alındı.

Satışı yapılan taşınmazlar için görevinden uzaklaştırılarak yerine kayyım atanan Batman Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Demir, yürütmenin durdurulması ve iptali yönünde Batman İdare Mahkemesi’ne avukatı Mustafa Yıldız aracılığıyla başvuruda bulundu.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre başvuruda taşınmazların kapalı teklif usulü ile satılmasına yönelik 2 Ağustos’ta alınan belediye meclis kararının hukuka uygun olmadığı belirtilerek yürütmenin durdurulmasını ve iptalini istendi.

Başvuruyu kabul eden İdare Mahkemesi kayyım yönetiminden 30 gün içinde savunma yapmasını istedi.

‘BELEDİYE BORÇ BATAĞINDA’

Yerine kayyım atanan Eş Başkan Mehmet Demir, kayyımların neredeyse tüm ihalelerini pazarlık usulüyle yapıldığını belirtti. Demir, “2 buçuk yıldır atanan kayyım belediyeyi büyük bir borç batağına sürüklemiş. Kamu kurumlarının ihtiyaçları da belediyeden harcanıyor. Belediye bilinçli bir şekilde borç batağına sürükleniyor” ifadelerini kullandı.

‘TEPKİ SONRASI SATIŞ İPTAL EDİLDİ’

HDP’ye geçeceğini bildikleri için belediyeyi işlemez bir hale getirmek istediklerini söyleyen Demir, “Daha önce belediyenin taşınmazı olan 635 Milyon değerinde olan Batmanpark AVM’yi 67 Milyona AKP İl Başkanına satılar. Ancak oluşan kamuoyu ve tepkiler sonrası bu satış iptal edildi. Şimdi ise belediyeye ait 11 taşınmazı satma kararı almışlar” diye konuştu.

‘BÜYÜK BİR KÖTÜLÜK YAPILIYOR’

Üç encümen ile alınan toplantıyla bu kararların verildiğini hatırlatan Demir, “Belediye meclisi şu an işlenmez ve karar alma aşamasındadır. Ancak üç encümen ile 4 ay önce satış kararı verildi. Ve bu taşınmazlar satıldı. Sosyal donatı amacıyla belirlenmiş yerler satıldı. Sosyal donatı alanı imkanı olan bu parseller satıldığı için buradaki sosyal donatı alanı yok edilmiş oldu. Bu kadar büyük bir kötülük yapılıyor” vurgusu yaptı.

‘KAYYIMDAN 30 GÜN İÇİNDE SAVUNMA VERMESİNİ İSTEDİ’

Demir, yürütmenin durdurulması ve iptali yönünde Batman İdare Mahkemesi’ne başvurduklarını hatırlatarak şunları söyledi:

“İdare mahkemesi başvurumuzu kabul etti. Kayyımdan 30 gün içinde savunma vermesini istedi. Biz de bu süreçte ek bir savunma sunacağız. Batman halkına yapılan bu kötülüğe izin vermeyeceğimizi belirtmek istiyoruz. Eğer bu satışlar yapılırsa Batman’a en büyük kötülük yapılmış olacak. Batman kamuoyuna da çağrıda bulunuyoruz. Bunun farkında olmalarını istiyoruz. TMMOB başta olmak üzere tüm kurumları hareket geçmeye çağırıyoruz. Nasıl ki Batmanpark AVM’yi kamuoyu baskısı ile iptal edilmişse bunu da kamuoyu baskısıyla iptal edebiliriz. Batman’ın geleceğine bir suikast olan bu satışı durdurmalıyız.”(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar