Malatya'da depremin ardından okullar boşaltıldı: 'Panik yaşandı, bayılan öğrenciler oldu'

Malatya'da bu sabah meydana gelen 4.3 büyüklüğündeki depremin ardından sınıflar boşaltıldı, öğrenciler okul bahçelerine çıkarıldı. Eğitim-İş Malatya Şube Başkanı Hüseyin Kara, okullarda panik yaşandığını ve bayılan öğrencilerin olduğunu söyledi.

Yusuf DURDU


MALATYA - Malatya’da saat 09.28 sularında merkez üssü Yeşilyurt olan 4.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yerin yaklaşık 7 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem kent merkezinde şiddetli bir şekilde hissedildi. Deprem sırasında okullarda büyük panik yaşandı. Sınıflar boşaltıldı, öğretmenler öğrencileri okul bahçelerine çıkardı. Veliler de çocuklarından haber alabilmek için okullara koştu.

Bir süre okul bahçesinde bekletilen ve müzik dinletilen öğrenciler daha sonra yeniden sınıflara alındı. Bir okulda yapılan anonsta, öğretmenlerin hiçbir sorun olmadığına dair velilere bilgilendirme mesajı paylaşmaları istendi.

'BAYILAN ÖĞRENCİLER OLDU'

Eğitim-İş Malatya Şube Başkanı Hüseyin Kara, okullarda büyük panik yaşandığını belirterek, "Öğrencilerimiz büyük bir panikle sınıflardan dışarıya çıkmaya çalıştılar. Depremler devam edecek ama çok katlı binalara alınan öğrencilerin depremde nasıl hareket edeceklerini bilmemeleri paniğe yol açacak. Belki artçı depremden çok zarar görmeyecekler ama sınıfları tahliye ederken izdiham sonucu yaralanmalar meydana gelebilir. Bulunduğumuz okullarda neredeyse öyle durumlarla karşılaştık. Bayılan öğrencileri gördük" diye konuştu.

'OKULLARIN HASAR DURUMLARI YENİDEN İNCELENMELİ'

Milli Eğitim yetkililerine seslenen Kara, "Malatya ve bölgede depremler devam ediyor. Yüzlerce, binlerce öğrenciyi soktuğumuz binalarda yeniden bir tespitle binaların hasar durumlarının belirlenmesi gerekiyor. Yoksa çok daha vahim durumlarla karşılaşmamız kaçınılmaz olacak” dedi.(ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar