Malatya'da yıkılan 'depreme uygun yeni bina'nın müteahhidi: Dükkânın kolonlarına müdahale olup olmadığını bilmiyoruz​

Yayınlanma:
A+ A-
Artı Gerçek, Malatya’da ilk iki katının üzerine çöken 44 daireli yeni binanın müteahhidine ulaştı. Müteahhit İhsan Çelik, "Yıkım, altında dükkân olan blokta meydana geldi. Dükkânın kolonlarına bir müdahale olup olmadığını bilmiyoruz" dedi.

Dinçer GÖKÇE


İSTANBUL - Maraş'ta dün meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki ikinci depremde yıkılan ve 'deprem yönetmeliğine uygun' olduğu iddiasıyla birkaç yıl önce yapıldığı ortaya çıkan binanın inşaatçılarından İhsan Çelik, söz konusu apartmandaki dükkanın kolon kesmiş olabileceğini iddia etti. Artı Gerçek'e konuşan Çelik, Malatya'da bugüne inşa ettikleri 70 kadar bina arasında sadece söz konusu blokta kısmi yıkım olduğunu savundu.

Malatya’da yıkılan binlerce binadan biri de, Bostanbaşı Mahallesi'ndeki 44 daireli binaydı. İki ortaklı İshak Yapı Taahhüt İnşaat şirketi tarafından yeni yapılan bina, iki bloktan oluşan Asur Konutları'nda yer alıyordu. Bloklardan biri, ikinci depremde ilk iki katının üzerine çöktü. Sonrasında ise bu binanın, "Son Deprem Yönetmeliğine Uygun Betonarme Proje" olarak pazarlandığı ve dairelerinin 2 milyon 850 bin TL ile 3 milyon TL arasında değişen fiyatlara satıldığı ortaya çıktı.

malatya3.jpg

'ALTINDA DÜKKAN OLAN BLOK YIKILDI'

İnşaat sektöründe 20 yıla yakın bir süredir faaliyet gösteren İshak Yapı'nın iki ortağından biri olan İhsan Çelik ise şirketin bugüne kadar Malatya’da yaklaşık 800 daireden oluşan 70 kadar bina inşa ettiklerini belirterek "Kısmi yıkım bir tek Asur Sitesi’nin A Bloğunda oldu. İkinci depremde oldu bu yıkım da…" dedi. Çelik, "Bu iki bina da yeni. 2-3 yıl önce oturum başladı. Yıkım, altında dükkân olan blokta meydana geldi. Dükkânın kolonlarına bir müdahale olup olmadığını bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

'OTURULACAK TEK BİNA KALMADI, VİLLALAR BİLE YAN YATTI'

Her iki bloğu da deprem yönetmeliğine uygun yaptıklarını öne süren Çelik, "Malatya’da oturulacak tek bir bina kalmadı. Ayakta olan binalarda da oturum mümkün değil bu saatten sonra. Bizim Asur Blokları’nın yanında villalar vardı. O villaların dahi yan yattığını gördük” diye konuştu.

‘AFAD GÖREVLİLERİ ENKAZ ALTINDA KALMIŞ OLABİLİR' İDDİASI

Çelik, kendisinin de ölümden döndüğünü belirterek “Ben, ilk depremden hemen sonra enkaz kurtarma çalışmalarına yardım ediyordum. Dün de başka bir binada AFAD ekipleri ile birlikte çalışıyorduk. Geceden beni ayakta olduğum için birkaç dakika dinlenmek üzere enkazdan ayrıldım. Aradan 2-3 dakika geçmeden ikinci deprem oldu. Eğer o ara çıkmasaydım ben de enkaz altında kalacaktım. Enkazda çalışan AFAD görevlilerinin akıbetinin ne olduğunu da henüz öğrenemedim” dedi.

'ÖLEN MÜTEAHHİTLER VAR'

İhsan Çelik, yaşanan deprem nedeni ile yaşamını yitiren kişiler arasında tanıdığı müteahhitlerin de olduğu bilgisini paylaştı.

malatya2.jpg

Öne Çıkanlar