Manisa’da madencilere özel yasak maddesi: Zincir yaparak yürümek yasak

Manisa’da madencilere özel yasak maddesi: Zincir yaparak yürümek yasak
Yayınlanma:
A+ A-
Daha önce madencilerin yürüyüş öncesinde ildeki eylem ve etkinlikleri yasaklayan Manisa Valiliği, bu yasağı uzatırken 'Zincir halinde yürümek istiyoruz' diyen işçilere özel bir madde ekledi.

Ödenmeyen tazminat ve ücretleri için Ankara’ya yürümek isteyen maden işçileriyle ilgili bir karar daha alındı. Daha önce madencilerin 12 Ekim günü başlatacakları yürüyüş öncesinde ildeki eylem ve etkinlikleri yasaklayan Manisa Valiliği, bu yasağı uzatırken "Zincir halinde yürümek istiyoruz" diyen işçilere özel bir madde ekledi. Manisa’da "Zincir yapma ve zincir yaparak yürüyüş yapmak" yasaklandı.

Manisa’nın Soma ve Karaman’ın Ermenek ilçelerinden ödenmeyen tazminat ve ücret alacakları için 12 Ekim günü iki koldan Ankara’ya yürüyüş başlatmak isteyen maden işçilerinin bu eylemi Manisa Valiliği tarafından yasaklanmıştı. İşçiler buna rağmen yürümekte kararlıydı. İşçilerin Soma kolu Salihli ilçesine kadar yürüyebilmişti. İşçiler sorunları çözülene kadar yürümekte kararlı ve "Zincir halinde yürümek istiyoruz" diyordu.

Manisa Valiliği’den ise yeni bir yasak daha geldi. Valilik, daha önceki yasaklarının arasına maden işçileriyle ilgili bir maddeyi de ekledi. Valilik 20 Ekim günü aldığı karar ile 21 Ekim- 4 Kasım tarihleri arasında ilde ‘her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşünü, açlık grevini, toplu halde protesto eylemini, zincir yapma ve zincir yaparak yürümeyi, çelenk koymayı, stant açmayı, çadır kurmayı ve anma toplantısı yapma vb.’ eylem ve etkinlikleri yasakladı. (ANKA)

Öne Çıkanlar