Maraş'a 'piknik yapmaya' giden Erdoğan: Buranın gerçek sahipleri bellidir

Maraş'a 'piknik yapmaya' giden Erdoğan: Buranın gerçek sahipleri bellidir
'Bugünkü attığımız adım ve süratle yapılan çalışmalarla yeni bir süreç başlamıştır.'

Maraş ziyareti sonrası Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile ortak açıklama yapan AKP'li Cumrhubaşkanı Tayyip Erdoğan, "Buranın gerçek sahipleri bellidir" ifadelerini kullandı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bugün Kuzey Kıbrıs’ın 37. kuruluş etkinlikleri çerçevesinde adayı ziyaret etti. Erdoğan, ziyaret sonrası Kıbrıslı mevkidaşı Ersin Tatar ile ortak açıklama yaptı.

"Uluslararası toplum KKTC'ye adil davranmadı. Kuzey Kıbrıs'a yapılan adaletsizlikti" diyen Erdoğan, "Taşınmaz mal komisyonundan sonra buralar sahiplerini bulur. Sahiplerini bulduktan sonra bu iş çözüme kavuşur. Artık diyoruz ki biz adım atalım, mesafe alalım" şeklinde konuştu.

'MARAŞ, ASIL SAHİPLERİNE KAVUŞMUŞTU'

Maraş'ta yeni bir dönemin başladığını söyleyen Erdoğan, Kendi göbeğimizi kendimiz kesmek durumundayız. Bugünkü attığımız adım ve süratle yapılan çalışmalarla yeni bir süreç başlamıştır. Buranın gerçek sahipleri bellidir. Gerçek sahiplerine kavuşacağı günü beklemektedir. Maraş, asıl sahiplerine kavuşmuştur" ifadelerini kullandı.

Adanın her iki yakasından ziyarete tepkiler var. Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades, dün Erdoğan’ın ziyaretini "şimdiye kadar görülmemiş bir provokasyon" sözleriyle eleştirdi. Anastasiades, Erdoğan'ın ziyaretinin Birleşmiş Milletler'in (BM) Kıbrıs kararını ihlal ettiğini de söyledi.

'500 YATAKLI HASTANEYİ KUZEY KIBRIS'IMIZA KAZANDIRACAĞIZ' 

Kapalı Maraş ziyaretinin ardından Lefkoşa Acil Durum Hastanesi'nin açılışında konuşan Erdoğan, 500 yataklı bir hastane inşa edileceğini söyledi.

"Salgın döneminin en başından itibaren Kuzey Kıbrıs'taki kardeşlerimizin yardımına koştuk. Sağlık alanında gereken her türlü desteği sağladık. Sayın Tatar'ın Başbakanlığındaki KKTC'de salgınla mücadeleyi başarıyla yürüttü" diyen Erdoğan,  KKTC ile dayanışmanın en önemli nişanesi bu acil durum hastanesidir. Bugün hastanede kullanılmak üzere tam donanımlı 5 adet ambulans hediye ediyoruz" şeklinde konuştu.

Erdoğan, "İnşallah şimdi bir de 500 yataklı bir hastaneyi daha Kuzey Kıbrısımıza kazandıracağız" dedi.

ERDOĞAN'IN GELİŞİ PROTESTO İLE KARŞILANDI

Erdoğan geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, "Cumhur İttifakı olarak Sayın Bahçeli ile birlikte Kuzey Kıbrıs’ta olacağız. Orada törenlere katılacağız ve sonra da topluca kapalı Maraş’ta piknik yapacağız" demişti. Erdoğan'ın ziyareti öncesinde adanın iki yanında da eylemler düzenlenmişti. Salı günü yüzlerce kişi "Müdahale değil özgür irade" ve "Kıbrıs'ta son söz Kıbrıslıların" sloganlarıyla Erdoğan ve Bahçeli’nin adaya gelişini protesto etmişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar