Markaların önünde eylem yapılacak: Mega Polietilen işçilerinden direnişe devam kararı

Markaların önünde eylem yapılacak: Mega Polietilen işçilerinden direnişe devam kararı
İki aylık ücretlerini alamadıkları için bayramdan iki gün önce iş bırakan Mega Polietilen işçileri bugün yapılan toplantıda 'direnişe devam' dedi. Mega Polietilen fabrikasının üretim yaptığı markaların mağazalarının önünde eylem yapma kararı aldı.

Sinan ŞAHİN


ANTEP - 16 gündür direnişte olan işçiler, örgütlü oldukları Birleşik Tekstil Dokuma Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK SEN) yetkileri ile birlikte direnişin geldiği aşamayı ve yol haritasını belirlemek için bugün bir toplantı yaptı.

İŞÇİLERDEN DİRENİŞE DEVAM KARARI

Toplantıda, 16. gününü dolduran direnişte gelinen aşama konuşuldu. Taleplerini yineleyen işçilerin tamamı direnişe devam yönünde oy kullandı. İşçiler, ayrıca aralarında Koton ve Defacto’nun da bulunduğu fabrikanın üretim yaptığı markaların mağazalarının önünde önümüzdeki Cuma gününden itibaren eylem yapma kararı aldı.

NE OLMUŞTU ?

Adıyaman'a bağlı Besni ilçesinde üretim yapan Mega Polietilen'deki 300 işçi, alamadıkları iki aylık ücretlerinin ödenmesi ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi için bayramdan iki gün önce iş bırakmış, fabrikada üretim büyük ölçüde durmuştu. Geçtiğimiz hafta içerisinde iki aylık ücretleri hesaplarına yatırılan işçiler, diğer talepleri kabul edilmediği işin direnişlerini sürdürmüştü. Son olarak işverenin yakınları olduğu belirtilen kişiler tarafından saldırıya uğrayan ve direniş çadırları dağıtılan işçiler, geri adım atmayarak fabrika önünde beklemeye devam etmişti.

işçilerin talepleri şöyle:

- Aylıkların elden verilen kısmı da hesaplara yatacak ve bundan sonra elden para verilmeyecek.

- İşten atılan işçiler işe geri alınacak, işten ayrılmak isteyen işçilerin haklarının tamamı verilecek.

- Bu talepler yazılı bir protokolle güvence altına alınacak.

Öne Çıkanlar