Marmara'da bu yıl hamsi bol, palamut yok

Marmara'da bu yıl hamsi bol, palamut yok
Balıkçıların avlanma sezonu öncesi "Bu yıl hamsi bol, palamut az olacak" öngörüsü doğru çıktı. Marmara'da geçen yıla göre iki kat hamsi görülürken, palamut yok.

Artı Gerçek - Av yasağının 1 Eylül'de sona ermesiyle Marmara Denizi'nde hamsi bolluğu görüldü.

DHA'nın haberine göre, bu yıl bir hafta içinde 747 ton 651 kilogram hamsi avlandı. Bu rakam geçen yıl 416 ton 756 kilogramdı.

Marmar'da hamside iki kat artış görülürken geçmiş dönemde 130 ton 277 kilogram olan palamut ise bu yıl hiç yok. İBB İSYÖN A.Ş. Genel Müdürü Hamdi Arpa, "Bu sene hamside Marmara Denizi'nde bolluk var. Bu zaten beklediğimiz bir gelişmeydi. Gelen ürünün yaklaşık yüzde 70'ini hamsi oluşturuyor. Geçen yıl bu rakamlar daha düşüktü. Şu ankinin yüzde 50'sine yakın daha az bir miktarda balık gelmişti.Geçen yılın başat balığı palamuttu. Bu yıl palamut beklemiyoruz ve ilk gösterge de palamudun olmayacağını doğrular nitelikte" dedi.

Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya, balıkçıların yeni av sezonu için son hazırlıklarını yaptığı dönemde, "Bu sene palamut fazla yok ancak hamsimiz ve lüferimiz çok iyi olacak" demişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar