MASAK ve polisten ortak operasyon: 599 gözaltı

MASAK ve polisten ortak operasyon: 599 gözaltı
Yayınlanma:
A+ A-
Ankara merkezli yürütülen operasyon kapsamında 59 ilde 704 kişi için gözaltı kararı verildi. Onlarca adrese yapılan baskınlarda 599 kişi gözaltına alındı.

Artı Gerçek - 81 ilin başsavcılığından alınan soruşturma izinleri doğrultusunda Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) ile polis koordinesinde 8 ay boyuncu yürütülen soruşturma bu sabah operasyona dönüştürüldü. Savcılıklar 704 kişi kişi hakkında 'FETÖ' üyeliği iddiasıyla gözaltı kararı verdi.

Sabah saatlerinden itibaren onlarca adrese baskın düzenlendi, akşam saatlerine dek toplam 599 kişi gözaltına alındı. Yapılan açıklamada, haklarında gözaltı kararı bulunanlardan 153'ünün KHK ile kamudan ihraç edildiği, 238'inin ByLock kullanıcısı olduğu, 72'sinin polis ve TSK'daki 'mahrem' yapılanma içinde yer aldığı öne sürüldü. 17 kişinin ise kamu personeli olarak görev yaptığı belirtildi.

Soruşturmanın elde edilen verilerin incelenmesi sonucunda derinleştirilerek sürdürüleceği ifade edildi.

SOYLU: ŞAFAK OPERASYON DEĞİL

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, operasyonun bir 'şafak operasyonu' olmadığını belirterek, "Örgütün yurt dışına firar etmiş üst düzey mahrem sorumluları tarafından verilen talimatlar doğrultusunda, örgütten kopmaları engelleme, örgütü canlı tutma, mahrem birimlerin ve finansal faaliyetlerin yeniden yapılandırılması ve faaliyetlerin örgütün yurt içindeki üyeleri tarafından uygulanmasına devam edilmesi konusundaki tespitler üzerine gerçekleştirilen bir operasyondur. FETÖ terör örgütünün güncel yapılanmasında görev alan ve örgütsel talimatlara harfiyen uyan örgüt mensuplarına düzenli ve sistematik olarak para transferinde bulunulduğu anlaşılmıştır. Örgüt mensuplarına düzenli şekilde 3 ila 6 bin lira arasında para transferi yapılmış. Deşifre edilen finans aktarım yöntemleri arasında kartsız işlem, kargo içerisine gizleyerek ve fiziki buluşmayla bu sağlandı" dedi. (HABER MERKEZİ/AA)

Öne Çıkanlar