MEB erişime açtı: Yeni müfredat taslağı açıklandı

MEB erişime açtı: Yeni müfredat taslağı açıklandı
MEB, tüm öğretim kademelerindeki zorunlu derslere ait yeni müfredat taslağını kamuoyuyla paylaştı. Gelecek yıldan itibaren okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul beşinci sınıf ve lise dokuzuncu sınıflarda kademeli şekilde uygulanmaya başlanacak.

Artı Gerçek - Milli Eğitim Bakanı Yusuf Teki yeni müfredat taslağını "Tecrübe, Öneri ve Desteğiniz Bizler için Önemli!" notuyla kamuoyuyla paylaştı. Müfredat taslağı için bakanlığın internet sitesi üzerinden bir hafta süreyle görüş bildirilebilecek. Taslağa göre yeni müfredat, gelecek eğitim öğretim yılından itibaren okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul beşinci sınıf ve lise dokuzuncu sınıflarda kademeli şekilde uygulanmaya başlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığınca, tüm öğretim kademelerindeki zorunlu derslere ait "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" yeni müfredat taslağı, "https://gorusoneri.meb.gov.tr" adresinden kamuoyunun görüşüne sunuldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, yeni müfredat taslağı için internet sitesi üzerinden bir hafta süreyle görüş bildirilebilecek.

BİR HAFTA SONUNDA YENİDEN ŞEKİLLENECEK

Bir haftalık askı sürecinin ardından "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli", Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca son eleştiri, görüş, öneri ve paylaşımlar doğrultusunda revize edilecek ve son şekline ulaşacak.

Yeni müfredat, gelecek eğitim öğretim yılından itibaren okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul beşinci sınıf ve lise dokuzuncu sınıflarda kademeli şekilde uygulanmaya başlanacak.

BAKAN MÜFREDATTA ORTAK AKIL ETİKETİYLE PAYLAŞTI

Yeni müfredat taslağını sosyal medya hesabından "Tecrübe, Öneri ve Desteğiniz Bizler için Önemli!" başlığıyla paylaşan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin "Sadece son bir yılın değil, on yıllık uzun soluklu bir çalışma ile meydana getirdiğimiz; akademisyen, öğretmen ve paydaşlarımızın yoğun çalışma ve katkılarıyla ortaya çıkan "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" adını taşıyan yeni müfredat çalışmamızı kamuoyunun ve eğitime gönül veren herkesin görüşlerine sunduk" ifadelerini kullandı.

Müfredatın linkini de paylaşan Tekin mesajında #MüfredattaOrtakAkıl etiketini de kullandı.

"Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" yeni müfredat taslağına ulaşmak için tıklayınız.

KADEMELİ OLARAK UYGULANMASI PLANLANIYOR

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, dün yaptığı açıklamada, daha sonra öneriler doğrultusunda gözden geçirilerek onaylanacak olan yeni müfredatın önümüzdeki yıldan itibaren bütün kademelerin 1. sınıflarında uygulanmaya başlanacağını duyurmuştu.

Bakan Tekin, müfredatın ne kadar süreyle askıda kalacağına ilişkin, "Planımız bir hafta. Öneri ve görüşler, eğer yoğun bir şekilde gelmeye devam ederse süreyi uzatabiliriz. Ama uzun zamandır tartışıldığı için herkesin bence bu konuda birikimi ve hazırlığı olduğunu varsayıyorum. Bu süre içerisinde bizlerle paylaşırlarsa mutlu oluruz. Eğer yoğun bir şekilde görüş alışverişi devam ederse süreyi de uzatabilecek durumdayız. Planımız şu anda bir haftalık bir askı süresi. Bir haftanın sonunda da modeli Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığımız son eleştiri, görüş, öneri ve paylaşımlar doğrultusunda revize edip uygulanmak üzere onaylamış olacağız" diye konuşmuştu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar