MEB'in kampında dini içerikli sohbetler yapılacak

MEB'in kampında dini içerikli sohbetler yapılacak
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 04:03
A+ A-
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, gençlik kampını ziyaret edeceğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okuma kampanyası adı altında 100 öğrenciyi Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kapmlarına ücretsiz gönderme kararı aldı. Harem selamlık olarak planlanan kamplar, dini içerikli sohbetler ile dikkat çekiyor. 

MEB’in başlattığı "Liseliler çok okuyor çok geziyor" okuma kampanyası kapsamında, kitap okuyan ve yorumlarını video ile sosyal medyada paylaşan öğrencilerden 100’ünün ücretsiz olarak gençlik kampına gönderileceğini duyurdu. Bakanlık, lise öğrencilerinden 10 kişilik kitap okuma kulübü kurmalarını, Türk ve dünya edebiyatından iki kitabı birlikte okumalarını talep etti. 

Ozan Çepni’nin Cumhuriyet’te yer alan haberine göre, öğrencilerin okudukları kitapları birlikte yorumladıkları bir dakikalık videoları, "#cokokuyancokgeziyor" etiketiyle sosyal medya üzerinden paylaşmasını isteyen MEB, öğrencilerden 100’ünün kura ile ücretsiz olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca düzenlenen gençlik kampına gönderileceğini açıkladı. 
Öğrencilerin, 10 Ağustos’a kadar paylaşımda bulunmaları istenirken, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da konuya ilişkin yaptığı paylaşımda gençlik kampını ziyaret edeceğini belirtti.

TARİKATLARA AÇIK KAMPLAR 

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın gençlik yaz kampları harem-selamlık uygulaması ve tarikat etkinlikleri ile biliniyor. Geçen yıl bakanlığın 8 şehirde düzenlediği gençlik kamplarından bazılarına Nurcu grupların temsilcilerini konuşmacı olarak çağırdığı ve propaganda imkânı sağlanması ile hatırlanıyor. Bakanlığın geçen yılki Tokat ve Mersin kamplarında yeni nesil Nurcu yapılanmalar olan "Çay House" ve "Hayalhanem" ekipleri çocuklara "örnek" olarak davet edilmişti. Bakanlığın Tokat Almus Kampı’na Bursa merkezli "Çay House", Mersin Silifke Kampı’na da "Hayalhanem" grubu temsilcileri konuşmak üzere davet edilerek etkinlik yapmalarının önü açılmıştı. Bakanlık bu yıl da kamplara ilişkin broşürde, "Kampta sizi neler bekliyor" başlığı ile "kişisel gelişim seminerleri" adı altında gençlere "Değerler Eğitimi - Milli/Manevi değerler" konularının işleneceği belirtilirken, seminerleri kimin vereceği ise açıklanmadı.
 

Öne Çıkanlar