MEB okullara nakil işlemlerini güncelleyecek

MEB okullara nakil işlemlerini güncelleyecek
Çocuğunun naklini özel okuldan evinin yakınındaki devlet okuluna aldıramayan velinin başvurusu sonuç verdi. MEB nakil işlemlerinde politika güncellemesi yapacak.

Artı Gerçek - Tokat'ta yaşayan bir velinin ombudsmana (Kamu Denetçiliği Kurumu'na) yaptığı başvuru üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı nakil işlemlerine dair güncelleme kararı aldı.

Tokat'ta bir veli, 2023 Ocak ayında evinin yakındaki ortaokula, özel okulda okuyan çocuğu için nakil başvurusunda bulundu. Veliye, önce talebin kabul edileceği sözlü olarak bildirildi. Ancak çocuğunun özel okulda olması nedeniyle nakil işlem talebinin MEB sisteminden veli tarafından yapılamadığı ortaya çıktı.

Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) başvuran veli, ilgili ortaokula gittiğinde, kayıt işlemini başlatmak istediğini ancak okul müdürü tarafından kontenjanın dolduğu gerekçesiyle geri çevrildiğini söyledi. Veli, çocuğunun 6 aydır nakil için sırada beklediğini, bu süre içinde okul idaresi tarafından nakil talebinin yapılacağının tarafına iletildiğini, bu nedenle özel okulda kayıt yenilemediğini ve erken kayıt indirimi ile daha önceden kazandığı indirimlerden yararlanmadığını belirtti.

Mağduriyetinin giderilmesi için ilgili kurumlara başvurduğunu ancak sonuç alamadığını bildiren veli, söz konusu ihmalin araştırılmasını istedi.

KDK: NASIL BİR YOL İZLENECEĞİ AÇIKÇA ORTAYA KONULMALI

Başvuruyu alan KDK, mağduriyetin asıl nedeninin nakil işlem prosedürün bilinmemesinden kaynaklandığını belirledi.

KDK, nakil işlemi yapmak isteyen velilerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğinin açıkça ortaya konulmadığı tespitinde bulundu. İnceleme sonucunda KDK, okul nakil işlemlerine ilişkin prosedürün kamuoyunun erişimine açık ve kolayca ulaşılabilir olmasını sağlayacak idari uygulamayı kuvvetlendirici birtakım önlemler alınması yönünde Milli Eğitim Bakanlığına tavsiye kararı verdi.

MEB de nakil işlemlerinde politika güncellemesine gidileceğini bildirdi. (DHA)

Öne Çıkanlar