Meclis Başkanı Mustafa Şentop: Kafa karışıklığı yok, hukuken çok net konu

Meclis Başkanı Mustafa Şentop: Kafa karışıklığı yok, hukuken çok net konu
Yayınlanma:
A+ A-
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir kez daha Cumhurbaşkanı adayı olup olamayacağı ile ilgili açıklamada bulundu.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis’te yeni yasama yılının başlaması dolayısıyla resepsiyon verdi. Şentop, resepsiyon sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığı ile ilgili soruya, "Kafa karışıklığı yok. Hukuken çok net konu. Adaylıkla ilgili hiçbir tereddüt yok" cevabını verdi.

Şentop’un, Cumhurbaşkanı’nın karar alması durumunda bir kez daha aday olabilip olamayacağı ile ilgili sözleri şöyle:

"Bununla ilgili makale yazdım ben. Akademik dergide. Hiçbir tereddüt yok. Onu, anayasadaki değişikliği iyi bilmeyen hukukçular, veya hukukçu olmayanlar söylüyorlar. Biz eski 101. maddeyi kaldırdık, yeni bir 101 yazdık. Orada, Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos 2014’te, bir Anayasa maddesine göre Cumhurbaşkanı seçildi bir kere. O madde yürürlükten kalktı. 2018’de ise yeni bir anayasa maddesine göre bir kere seçildi. Yani iki farklı, iki defa seçilme hakkı tanıyan madde var. Kafa karışıklığı yok. Hukuken çok net konu. Adaylıkla ilgili hiçbir tereddüt yok."

"Seçimlerin bir gün bile olsa öne alınması için iki yol var: Ya Cumhurbaşkanı kararı ya da Meclis’in 5’te üçünün kararı lazım" yanıtını veren Şentop, seçim takviminin erkene alınması ile ilgili bir beklentisinin olup olmadığı sorusuna ise, "Beklentim yok" dedi. (ANKA)