Meclis off-shore’un araştırılmasını reddetti

Meclis off-shore’un araştırılmasını reddetti
CHP'nin, vergi kaçıran siyasetçilerin araştırılmasını isteyen önergesi Meclis'de AKP’nin oylarıyla reddedildi.

HABER MERKEZİ - CHP’nin başbakan ve bakanların vergi cennetlerinde bulunması muhtemel servetlerinin araştırılması için verdiği önerge Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldü.

CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç, off-shore’un vergi kaçırma anlamına geldiğini belirterek, "Tüm dünyada eş zamanlı yayınlanan Paradise Belgelerinde başbakanımızın çocuklarının ismi geçiyor. Bu kimseyi rahatsız etmiyor mu? Gelin, hem başbakanınızı hem çocuklarını hem de Türkiye’nin itibarını koruyun" diyerek seslendi.

Bu sözlere karşı savunmaya geçen AKP Grup Başkan Vekili Naci Bostancı da "Türkiye’de de şirketleri var ve bunlara ilişkin vergilerini ödüyorlar. Dışarıdaki şirketler yine küresel ölçekte gemicilikle alakalı olan şirketler. Sadece onlara da has değil. Bütün bahsedilen yerler birçok ülkede gemicilik işiyle uğraşan insanların kullandığı yerler. Bu, sadece Türkiye’ye has değil" diye konuştu.

MHP: OFF-SHORE YASA DIŞI DEĞİL

Off-shore’un yasa dışı olmadığını ancak para aklama faaliyeti olarak da kullanılabileceğini belirten MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay ise;  "MASAK’ın konuya ilişkin araştırma yapması ve varsa elde ettiği bulguları kamuoyuyla ve ilgili kurumlarla paylaşması gerekir" dedi. Görüşmelerin sonunda önerge reddedildi.

Paradise Papers belgelerinde Başbakan Binali Yıldırım’ın oğulları Erkam ve Bülent Yıldırım’a ait Malta merkezli beş şirketin olduğu ortaya çıkmıştı.

Öne Çıkanlar