Medreselerle ortak çalıştay yapıldı: Vali ve rektör katıldı

Medreselerle ortak çalıştay yapıldı: Vali ve rektör katıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Artuklu Üniversitesi’nde düzenlenen ve rektör Özcoşar’ın açılış konuşmasını yaptığı çalıştaya 65 medrese temsilcisi katıldı. Özcoşar, akademik kurumlarda İslami ilimlerinin öğretilmesinin toplumun bir gerçeği olduğunu söyledi.

Artı Gerçek-Mardin Artuklu Üniversitesi Konferans Salonu’nda 8-9 Ekim’de yapılan “Akademi-Medrese Buluşmaları Teoriden Pratiğe Karşılaşmalar” Çalıştayı’na 64 medrese temsilcisi katıldığı ortaya çıktı. Çalışataya Artuklu Üniversitesi Rektörü İbrahim Özcoşar ve Mardin Valisi Mahmut Demirtaş katıldı.

Rektör yaptığı konuşmada, “Klasik eğitim geleneğini sürdüren medrese ile modern eğitim modelini benimsemiş akademik kurumlar İslami ilimlerin öğretilmesinde toplumumuzun bir gerçekliği olarak varlığını sürdürmektedir” ifadelerini kullandı.

Vali ise medrese ve akademinin birbirine rakip değil, paydaş olduğunu öne sürdü.

‘AKADEMİK BİR BULUŞMA MÜMKÜN OLABİLİR’

BirGün’de yer alan Mustafa Kömüş’ün haberine göre çalıştayın açılış konuşmasını ise Artuklu Üniversitesi Rektörü İbrahim Özcoşar yaptı. Özcoşar konuşmasında şunları söyledi: “Medrese, modern dönemle birlikte rolünü akademik kurumlarla paylaşmıştır. Klasik eğitim geleneğini sürdüren medrese ile modern eğitim modelini benimsemiş akademik kurumlar İslami ilimlerin öğretilmesinde toplumumuzun bir gerçekliği olarak varlığını sürdürmektedir. Dolayısıyla farklı profillere sahip olan bu kurumların tecrübesini ele alarak birlikte değerlendirmek ve bir buluşmaya dönüştürmek, bu kurumların imkan ve fırsatlarını saptamamızı sağlayabilir. Söz konusu ihtiyacın karşılanması, birçok açıdan medrese ve akademinin imkan ve fırsatlarını birlikte tartışan akademik bir buluşmayla mümkün olabilir.”

‘MEDRESE VE AKADEMİ BİRBİRİNE RAKİP DEĞİL’

Rektör’ün yanı sıra Mardin Valisi de çalıştayda bir konuşma yaptı. Medrese ve akademinin birbirine rakip değil, paydaş olduğunu öne süren Vali Mahmut Demirtaş şunları söyledi: “Kim ki bunların rakip olduğu iddiasıyla ortaya çıkıyorsa biliniz ki o, ne bu dinin ne de bu güzide milletin yanında duran biri değildir. Unutmayınız Müslüman akıllı, ufku ve idraki geniş, dünyayı iyi okuyan kişidir.”

65 MEDRESE KATILDI

Çalıştaya bunun yanı sıra tam 65 medreseden temsilci katıldı. Medrese temsilcileri arasında bulunanlardan bazıları şöyle:

Masum Yıldırım/Şeyh Maruf Medresesi, Muhammed Resul Karaca/Sultan Şeyhmusa Medresesi, Muhammed Nafi/Seyda Molla İbrahim Medresesi, Muhyeddin Ürper/ Seyda Muhyeddin Medresesi, Musa Ekinci/ Selahaddin-i Eyyubi Medresesi, Ömer Çelik/Menzil Medresesi, Şevket Gökşan/Nizamiye Medresesi, Vezir Aslan/ İlim ve İrfan Nuhoğlu Medresesi.(Kaynak)

Öne Çıkanlar