Merdan Yanardağ, Erdoğan'a hakaret davasından beraat etti

Merdan Yanardağ, Erdoğan'a hakaret davasından beraat etti
Yayınlanma:
A+ A-
Birgün gazetesinde yayımlanan yazılarından dolayı, 'Erdoğan'a hakaret' iddiasıyla yargılanan gazeteci Merdan Yanardağ beraat etti. Yanardağ'ın 8 yıl 2 aya kadar hapsi talep ediliyordu.

Artı Gerçek - Televizyondaki konuşmasından dolayı 100 gün tutuklu kaldıktan sonra 4 Ekim'de tahliye edilen BirGün gazetesi yazarı ve Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, bir başka davadan beraat etti.

BirGün’de 7 bölüm halinde yayınlanan 'Faşizm ve İslami Faşizm' başlıklı akademik nitelikli yazıları nedeniyle 'zincirleme şekilde cumhurbaşkanına hakaret' iddiasıyla yargılanan Merdan Yanardağ'ın davası bugün görüldü.

YANARDAĞ: YAZILARIN İÇERİĞİ ANALİZ VE ELEŞTİRİ MAHİYETİNDE

Yanardağ duruşmada suçlamalara ilişkin şu savunmayı yaptı: “Önceki beyanlarımı tekrar ederim. Müdafinin yazılı ve sözlü savunmalarına katılıyorum. Yazıların hiçbirinde hakaret anlamına gelebilecek tek bir sözcük yoktur. İddianameye konu yazılar seri yazılardır ve bir bütün teşkil eder bu nedenle yazı dizisi olarak değerlendirilmesi gerekir. Bu yazıların farlı günlerde yayınlanması yazıların bir bütün olduğu gerektiğini değiştirmez. Yazıların içeriğinde araştırma ve analiz yapılmaktadır. Ben aynı zamanda sosyoloji doktoruyum. Yazı serisinde faşizm ve İslamcı faşizmin karşılaştırma analizini yapıyorum. Söz konusu yazı içerikleri hakkında hakaret suçunu işlediğim iddiasıyla hakkımda dava açılması bu tarz analiz çalışmalarına engeller ayrıca siyasi otoriteyi eleştiremez hale geliriz. Söz konusu yazı içeriğinin analiz ve eleştri mahiyetinde olduğu açık olmasına rağmen iddia makamının hakkımda cezalandırılma yönünde mütalaa vermesi yazı içeriğini ispatlar niteliktedir. Hakaret suçunun unsurları oluşmamıştır. Öncelikle süresinde açılmayan dava nedeniyle hakkımda düşme kararı verilmesini, mahkemeniz aksi kanaatte ise beraat kararı verilmesini talep ederim.”

TELE1'de yer alan habere göre, Merdan Yanardağ, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

Mahkeme iddia edilen suçun oluşmadığı kanaatine vararak Yanardağ’ın beraatine karar verdi.

SAVCI CEZA İSTEMİŞTİ

Duruşmada savcı esas hakkındaki mütalaasında, Yanardağ’ın 1 yıl 5 aydan 8 yıl 2 aya kadar hapisle cezalandırılmasını istemişti.

Mahkeme, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatının davaya katılma talebini kabul etmişti.Erdoğan’ın avukatı, mütalaaya katıldıklarını belirterek Yanardağ’ın cezalandırılmasını istemişti.

Öne Çıkanlar