Mersin'de olaylı yıkım

Mersin'de olaylı yıkım
Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Kasım 2019 17:59
A+ A-
Mersin'de, bir kafedeki yıkıma karşı çıkanlar, üzerlerine benzin döktü, polis TOMA, biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti.

GÜNCEL - Mersin'de, bir kafenin kaçak olduğu belirtilen bölümünün yıkımına karşı çatıya çıkıp üzerlerine benzin döken ve kendilerini ateşe vereceklerini söyleyen işletmecilerle yakınlarına polis TOMA, biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti. Polis kafenin çatısındakileri indirdi, bazı kişileri yaka paça gözaltına aldı. Ardından iş makineleri kafenin kaçak bölümünü yıktı.

Merkez Akdeniz ilçesi sahil bandında bulunan Atatürk Parkı içerisindeki kafenin bir bölümü için 'Kıyı Kenar Kanunu'na muhalefet'ten yıkım kararı verildi. Mili Emlak'a ait kafenin kullanım alanının izinsiz genişletilmesi nedeniyle verilen yıkım kararını uygulamak için gelen Büyükşehir Belediyesi ekiplerine, kafe işletmecileri tepki gösterdi.

İşletmeciler ve yakınları, belediye ekiplerini kafeye yaklaştırmayınca, polisten yardım istendi. Olay yerine çevik kuvvet ekipleri ve TOMA sevk edildi. Bu sırada ekiplere direnen 4 kişi, kafenin çatısına çıktı. Bu gruba yakınları da destek verirken, işletmeci Enver Akay, yapılanların hukuksuz olduğunu belirterek tepki gösterdi.

Yaklaşık 1,5 saat süren görüşmeler sonunda yıkım kararının uygulanmasına karar verildi. Çatıdakiler ise üzerlerine benzin döktü ve kendilerini ateşe vereceklerini söyledi. İş makinelerinin yeniden kafeye yaklaşmasıyla birlikte işletmeciler ve yakınları, taş atmaya başladı. Bunun üzerine polis, gruba, kalkan, cop ve TOMA'yla müdahale etti.

Olay sırasında polis biber gazı ve plastik mermi de kullanarak eylemcileri yakalayıp, yaka paça gözaltına aldı. TOMA'nın önüne yatan kadın ve erkekleri polis yerden kaldırırken, çok sayıda kişi gözaltına alınırken, kepçeler iş yerinin bir kaçak bölümünü yıktı. (DHA)

Öne Çıkanlar