Meteoroloji 16 il için sarı kodlu uyarı yayınladı, peki sarı kod ne anlama geliyor?

Meteoroloji 16 il için sarı kodlu uyarı yayınladı, peki sarı kod ne anlama geliyor?
Son hava durumu tahminine göre, kıyı kesimleri hariç Türkiye genelinde sağanak yağışlar etkili olacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü 16 için sarı kodlu uyarıda bulundu. Peki sarı kodlu uyarı ne anlama geliyor?

Artı Gerçek - Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 10 Temmuz Çarşamba günü için hava durumu tahminini yayınladı. Meteoroloji tarafından yapılan son tahminlere göre, Türkiye geneli bugün parçalı, yer yer çok bulutlu olacak.

Marmara'nın doğusu, Ege ve Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Muş, Van ve Batman çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

SAĞANAK YAĞIŞLI 16 İL

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yaptığı tahminlere göre Artvin, Çankırı, Çorum, Erzurum, Giresun, Kars, Kastamonu, Ordu, Sinop, Sivas, Tokat, Yozgat, Bayburt, Bartın, Ardahanve Karabük için sağanak yağış bekleniyor. Bu iller için sarı kodlu uyarı yapıldı.

HAVA SICAKLIĞINDA ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİKLİK YOK

Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Hava Sıcaklıkların mevsim normallerinin 2 ila 5 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor.

SARI KOD NE ANLAMA GELİYOR?

Sarı kod, havada 'potansiyel tehlike' durumuna işaret ediyor. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağan dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar