Meteoroloji'den Türkiye çapında toz taşınımı uyarısı

Yunanistan'da gökyüzünü turuncuya boyayan toz taşınımı, Türkiye'de de etkili olmaya başladı. Birçok kentte hava kalitesi düşerken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden de uyarı geldi.

Artı Gerçek - Afrika üzerinden gelen çöl tozları, komşu Yunanistan'ın ardından Türkiye'de de tkili olmaya başladı. İstanbul, İzmir ve Burdur gibi kentlerden sis fotoğrafları gelirken, uzmanlar çöl tozu etkisinin 1-2 gün daha süreceği ve pencerelerin kapalı tutulması uyarısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü toz taşınımı ile ilgili uyarılarda bulunmuş, Libya üzerinden gelen yoz Yunanistan'ın başkenti Atina'da gökyüzünü turuncuya boyamıştı.

yunanistan.jpg

Tekirdağ üzerinden Türkiye’ye giren çöl tozunun İstanbul’da en az iki gün daha sürmesi beklenirken, İzmir ve Burdur'da da toz etkisi görüldü. Toz, birçok kentte görüş mesafesinde düşme ve hava kalitesinde azalmaya yol açmış durumda. Dünya Sağlık Örgütü'nün metreküp başına 50 mikrogram olarak belirlediği partikül madde sınır değeri, çok sayıda kentte "iyi" değerlerden 50-100 mikrogram aralığındaki "orta" değerlere çıktı.

METEOROLOJİDEN UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, bu gece saatlerinden itibaren yarın İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımının etkili olacağı tahmin ediliyor. İç Ege ve Batı Akdeniz'de yarın akşam saatlerine kadar, diğer yerlerde cuma günü gece saatlerine kadar görülmesi beklenen toz taşınımının meydana getireceği başta sağlık problemleri olmak üzere görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma, çamur şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

NERELERİ ETKİLİYOR?

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş, küresel ısınma ve kuraklığın sıklığının, şiddetinin ve süresinin artmasıyla birlikte gelecekte Türkiye'nin toz taşınımından daha fazla etkilenmesinin beklendiğini söyledi. Türkeş, kum ve toz fırtınalarının kuvvetli yüzey rüzgarlarıyla büyük tutardaki tozun havaya taşınması sonucu oluştuğunu belirterek, Türkiye ve çevresini Kuzey Afrika'daki Sahra Çölü ile Orta Doğu ve Arabistan Yarımadası'nın etkilediğini söyledi.

'ETKİSİ 1-2 GÜN SÜRECEK'

Türkeş, şu bilgileri verdi:

"Bu bölgeler üstünde oluşan orta enlem ve alçak basınç sistemlerinin oluşturduğu fırtınalar, güneyli sıcak havayla birlikte toz taşınımına neden oluyor. Şu anda hem alçak seviyede hem de kısmen orta seviyede bulutlarla birlikte Balkanlar ve Batı Anadolu üstüne toz taşınımı söz konusu. Bu hem kuru toz birikimi şeklinde hem de yağış olması durumunda yağışla birlikte yeryüzüne iniyor. Etkisini 24 saat içinde kısmen kaybedecek ama Ege ve Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'da Suriye sınırında etkisi 1-2 gün daha olacak gibi duruyor."

'GELECEKTE ARTACAK'

Prof. Dr. Murat Türkeş, son yıllarda Orta Doğu ve Güneybatı Asya'da iklim değişikliğinin etkisiyle kum ve toz fırtınalarının sayısında ve sıklığında artış gözlemlediklerine dikkat çekti. Bu durumun toz taşınımının da sıklığını artırdığına işaret eden Türkeş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bizim geçmişte yaptığımız çalışma özellikle kısmen Kuzey Afrika'da ama asıl olarak Ortadoğu'da, Suudi Arabistan'da ve Güney Batı Asya'da kum-toz fırtınalarının sayısında bir artış olduğunu gösteriyordu. Küresel ısınmanın, kuraklığın sıklık, şiddet ve süresinin artmasıyla birlikte gelecekte Türkiye'nin batı ve güney bölgelerinin toz taşınımından daha fazla etkilenebileceği beklenebilir." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar