Metin Göktepe katledilişinin 26'ıncı yılında anılıyor

Metin Göktepe katledilişinin 26'ıncı yılında anılıyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Ocak 2022 17:27
A+ A-
Haber takibi sırasında polislerce katledilen Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe, ölüm yıldönümünde unutulmadı.

Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe, polislerce darp edilerek katledilişinin 26’ncı yılında İstanbul Esenler’de bulunan Kemer Mezarlığı’ndaki mezarı başında anılacak.

1996’da Ümraniye E Tipi Cezaevi’nde öldürülen tutukluların cenazesini izlemek için gittiği Alibeyköy’de Göktepe, götürüldüğü Eyüp Kapalı Spor Salonu’nda dövülerek öldürülmüştü. Göktepe için 8 Ocak Cumartesi günü saat 11.00’de düzenlenecek anmaya ailesi ve meslektaşları katılacak.

'METİN GÖKTEPE'Yİ UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ'

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Göktepe'nin katledilişinin 26. yılında sosyal medyadan mesaj yayınladı. Gazeteci örgütleri TGC ve RSF temsilcisi Erol Önderoğlu mesajında "Gazeteci Metin Göktepe’yi katledilişinin 26. yılında saygıyla anıyoruz. Cinayette yedi polisin mahkum edilmesine götüren süreç ve 5 yıllık dayanışma, günümüz #medyaözgürlüğü mücadelemize ışık tutmaya devam ediyor. Unutmuyoruz" dedi.

TGC Yönetim kurulu da şu ifadelere yer verdi: "Metin Göktepe, Evrensel gazetesinin hak odaklı haberler üreten muhabirlerinden biriydi. 1996’da yine bir haber peşinde koşarken gözaltına alındı. 8 Ocak 1996’da Emniyet Müdürlüğü Göktepe’nin gözaltındayken duvardan düşüp öldüğünü açıkladı. Ancak bu yanıtı yeterli görmeyen gazeteci meslek örgütleri ısrarlı bir araştırma sonunda, Göktepe’nin polisler tarafından dövülerek, öldürüldüğünü ortaya çıkardılar. Bu sonucun alınmasında dönemin TGC Başkanı Nail Güreli’nin ve Göktepe’nin haberci arkadaşlarının inatçı takipleri son derece etkili olmuştur. Aydın’da başlayıp Afyon’da devam eden yargılamalar sonucu işkenceye karışan yedi polis hüküm giydi. Elbette hüküm Metin’i bize ve ailesine geri getirmedi ama Metin Göktepe sayesinde basın emekçileri ilk kez büyük bir dayanışma göstermiş oldu. Metin Göktepe’yi unutmayacağız, unutturmayacağız. Meslektaşımızı sevgi ve özlemle anıyoruz."

METİN GÖKTEPE KİMDİR?

Metin Göktepe, 10 Nisan 1968’de Sivas’ın Gürün ilçesine bağlı Çipil köyünde dünyaya geldi. Gazeteciliğe 1992 yılında Gerçek dergisinde atılan Göktepe, 1995 yılında Evrensel’de muhabirlik yapmaya başladı. 8 Ocak 1996 tarihinde, "Mutlaka ben izlemeliyim arkadaşlar" diyerek Ümraniye Cezaevi’nde öldürülen tutukluların cenazesini izlemeye Alibeyköy’e gitti. Polisler, ‘Sarı Basın Kartı’ olmadığı gerekçesiyle Göktepe’yi ilçeye sokmadı ve haberi izlemekte ısrarcı davrandığı için yüzlerce kişiyle birlikte gözaltına alıp Eyüp Kapalı Spor Salonu’na götürdü. Burada ‘gazeteciye özel muamele’ diyen polislerce dövülerek öldürüldü.

Öne Çıkanlar