Metin Lokumcu davasında tüm talepler reddedildi

Metin Lokumcu davasında tüm talepler reddedildi
Yayınlanma:
A+ A-
Artvin Hopa'da 2011'de dönemin başbakanı Erdoğan'ın mitingi öncesi yapılan protesto eylemlerindeki polisin sıktığı biber gazı sonrası ölen Metin Lokumcu'ya ilişkin görülen davada avukatların tüm talepleri reddedildi.

Artı Gerçek - Artvin'in Hopa ilçesinde dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan'ın mitingi öncesi polisin müdahalesinde sıktığı biber gazı nedeniyle fenalaşan emekli öğretmen Metin Lokumcu'nun ölümüne ilişkin görülen davada mahkeme heyeti, avukatların bütün taleplerini reddetti.

Artvin’in Hopa ilçesinde dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın mitingi öncesi, 31 Mayıs 2011’deki protesto eylemlerinde polisin sıktığı biber gazı nedeniyle fenalaşan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin 13 polisin yargılandığı davanın 8'inci duruşması Trabzon 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etti. Duruşmaya Lokumcu ailesi ve avukatları katılırken sanık polis memurları duruşmada yer almadı.

Duruşmada ilk olarak 31 Mayıs 2011 günü olay tutanağı altında imzası olan polisler tanık olarak dinlenildi. Ardından olay günü Metin Lokumcu'ya müdahale eden 112 Acil görevlisi tanık olarak dinlenildi. Sağlık çalışanı "O dönem Hopa’ya ekstra ekipler çağrıldı. Çokça yardım isteyen vardı. Aracımız durduruldu, Metin Lokumcu araca yürüyerek geldi. Şiddetli göğüs ağrısı olduğunu söyledi. Biz de kendisinin pozisyonunu verdik. Damar yolunu açtık, en yakın hastaneye götürdük" ifadelerini kullandı.

Tanık ifadelerinin ardından söz alan Lokumcu ailesi avukatı Nagihan Bulduk, Metin Lokumcu'nun öldürüldüğü gün Hopa'da kullanılan gaz yoğunluğuna ilişkin bilirkişi raporu hazırlanılmasını ve Hopa'da olay yeri keşfi yapılmasını talep etti.

TALEPLER REDDEDİLDİ

Ardından kararını açıklamayan mahkeme heyeti, bilirkişi raporu ve keşif taleplerini reddederek, kalan tanıkların dinlenilmesi için duruşmayı 26 Ekim’e erteledi.

'POLİSLER ÇELİŞKİLİ BEYANLARDA BULUNUYOR'

Duruşma sonrasında Trabzon Adliyesi önünde basın açıklaması yapıldı. "Metin Lokumcu için adalet" pankartı açılan açıklamaya, Metin Lokumcu'nun ailesinin yanı sıra çok çevre illerden çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklamada konuşan Lokumcu ailesi avukatlarından Nagihan Bulduk, Metin Lokumcu'nun öldürülmesinin üzerinden neredeyse 12 yıl geçtiğini söyledi. Bu kadar sürede faillerin yargılanmasının halen devam ettiğine dikkati çeken Bulduk, "Bugün tutanağı tutan polisler dinlenildi ve halen dinlenilmeye devam edilecek polisler var. Dinlenilen polisler birbirinden farklı ifadelerde, çelişkili beyanlarda bulunuyor" dedi.

DURUŞMAYA ÇAĞRI

Yine biber gazı yoğunluğuna ilişkin bilirkişi raporu taleplerinin reddedildiğini kaydeden Bulduk, "Yine Hopa'da keşif yapılması yönündeki taleplerimiz reddedildi. Ancak 26 Ekim'de tekrar Metin Hoca için adalet arayışında olmaya devam edeceğiz. Hepinizi dava günü Trabzon Adliyesi'ne bekliyoruz" diye konuştu. (MA)


Öne Çıkanlar