Metro Turizm'in sahibi Galip Öztürk adına İstanbul'da vakıf kuruldu

Metro Turizm'in sahibi Galip Öztürk adına İstanbul'da vakıf kuruldu
Yayınlanma:
A+ A-
Gürcistan’da tutuklu bulunan Metro Holding Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk adına İstanbul’da vakıf kuruldu. Vakfın kurucuları Öztürk’ün yedi kızı ve oğlu ile muhasebe müdürü Raul Kakhadze.

Artı Gerçek - Cinayete azmettirme suçundan mahkum olan Metro Holding’in kurucusu Galip Öztürk adına İstanbul’da vakıf kuruldu. Beykoz 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 07/07/2022 tarihli ve E:2022/124, K:2022/214 sayılı kararı ile vakfın kuruluşu kesinleşti.

Öztürk hakkındaki “öldürmeye azmettirme” suçundan verilen müebbet hapis cezası, Kasım 2018'de Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nca onanmıştı. Öztürk, hakkında 2016’da verilen infazın durdurulması kararının böylece kalkması sonrasında, aynı gün Gürcistan’a kaçmıştı. Öztürk, Haziran ayında Gürcistan'da tutuklanmıştı.

‘Galip Öztürk Vakfı’, toplam 90 bin TL malvarlığı ile Galip Öztürk’ün yedi kızı ve oğlu ile Gürcistan’daki Metro Avrasya Investment Georgia şirketinin muhasebe müdürü Raul Kakhadze tarafından kuruldu. Vakıf kurucusu isimler şöyle:

“Lara Öztürk, Oğuzhan Öztürk, Çağla Öztürk, Çiğdem Öztürk Pulatoğlu, Ayten Öztürk Ünal, Fatma Öztürk Gümüşsu, Yağmur Öztürk, Erkut Öztürk, Raul Kakhadze”

'SOYUNDAN GELEN AİLE BİREYLERİNİN İHTİYAÇLARININ KARŞILANMASI'

Mahkemenin kararında, vakfın kuruluş amacı şöyle tanımlandı:

“Galip Öztürk soyundan gelen aile bireylerinin ve aile dışında kalan kurucu üye Raul Kakhadze ve ailesinin ihtiyaç sahibi bireylerinin ihtiyaçlarının karşılanması ile bunlar haricindeki ihtiyaç sahiplerine eğitim, sağlık vd. konularında hayır yapmaktır.”

Vakfın sona ermesi veya tasfiyesi halinde, borçlar kapatıldıktan sonra kalan malvarlığı ve hakları ise Hacı İsmail Öztürk Eğitim ve Sosyal Dayanışma Vakfı’na devredilecek.

TOPLAM 22 ÇOCUĞU VAR

Galip Öztürk’ün halen tutuklu bulunduğu Gürcistan’ın başkenti Batum’da yaşayan eşi Kristina Öztürk ile birlikte, taşıyıcı annelerle edindikleri 22 çocukları bulunuyor. Öztürk’ün Gürcistan’da 500 milyon dolarlık malvarlığı olduğu belirtiliyor.

Galip Öztürk hakkında Türkiye’de de Sermaye Piyasası Kanunu’na muhalefet, nitelikli yağma, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, adam öldürme gibi suçlardan, farklı aşamalarda halen devam eden yargılamalar bulunuyor. (ANKA)

Öne Çıkanlar