Metropoll anketi: CHP'nin oy artışının sebepleri ne?

Metropoll anketi: CHP'nin oy artışının sebepleri ne?
Metropoll Araştırma, CHP'nin 31 Mart yerel seçimlerindeki oy artışını mercek altına aldı. Özer Sencar'ın açıkladığı ankete katılanların yüzde 59.3'ü, CHP'nin oylarının yükselmesini ekonomik krize bağladı.

Artı Gerçek - Metropoll Araştırma, 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin son araştırmasında CHP'nin oy artışının nedenlerini inceledi. 28 ilde 17-24 Nisan arasında 2 bin 235 kişi ile yapılan araştırmada büyük çoğunluk, CHP'nin oy artışını ekonomideki kötü gidişata bağladı.

Şirketin sahibi Özer Sencar'ın sosyal medyadan paylaştığı araştırmada, seçmenlere "31 Mart yerel seçimlerinde CHP'nin oylarının yükselmesini en çok neye bağlıyorsunuz?" sorusu yöneltildi.

* Katılımcıların yüzde 59.3'ü, "ekonomideki kötü gidişata" yanıtını verdi.

* Sonuçları, İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanları Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş'ın 'Türkiye üzerindeki olumlu etkisine' bağlayanların oranı yüzde 15.2 oldu.

* "Doğru adaylarla muhalefet tabanında ittifakın sağlanması" diyenlerin oranı, yüzde 7 olarak ölçüldü.

* Katılımcıların yüzde 6.7'si de "CHP'deki lider ve yönetim değişimi" yanıtını verdi.

metropoll.jpg

AKP seçmenlerinin yüzde 63.7'si de CHP'nin yükselişini ekonomideki kötü gidişata bağladı. Bu oran, iktidar ortağı MHP'nin seçmenleri arasında da yüzde 67 olarak ölçüldü. CHP'nin kendi seçmenlerinin yüzde 52.5'i ekonomi derken, yüzde 25.6'sının sonuçları İmamoğlu-Yavaş etkisine bağlaması dikkat çekti.

DEM Parti seçmenlerinin de yüzde 58.3'ü "ekonomideki kötü gidişat" yanıtını verdi. Yüzde 19'u "İmamoğlu-Yavaş'ın Türkiye üzerindeki olumlu etkisi" derken, yüzde 6'sı da "doğru adayların seçilmesi ile tabanda ittifak sağlandığı" yönünde görüş beyan etti.

31 MART YEREL SEÇİM SONUÇLARI

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde CHP, yüzde 37,76 oy oranı ile 1977 yerel seçimlerinden beri ilk kez birinci parti oldu; Ankara ve İstanbul dahil 14 büyükşehirde seçimi kazandı. AKP, yüzde 35,48'lik oy oranıyla tarihinde ilk kez ikinci parti konumuna geriledi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar