MGK sona erdi: Yunanistan'la olumlu ilişkileri sürdürme kararı

MGK sona erdi: Yunanistan'la olumlu ilişkileri sürdürme kararı
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu sona erdi. Toplantı sonrası yedi maddelik bir bildiri yayınlandı.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK), sona erdi. Toplantının ardından yedi maddelik bir bildiri yayınlandı.

Bildiride, Yunanistan ile ikili ilişkilerde yakalanan olumlu havanın sürmesi yönünde alınan karar, terörle mücadele ve 14 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek genel seçimlerin güvenliği başlıklarına yer verildi.

MGK bildirisi şöyle:

'DEPREM SONRASI NORMALE DÖNÜŞ'

"6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerin ardından ortaya çıkan durum değerlendirilerek bölgedeki hayatın bir an evvel normale döndürülmesinin önemi üzerinde durulmuştur. Deprem felaketinin vatandaşların huzur ve refahı ile ülkenin milli güç unsurlarına yönelik her türlü olumsuz etkisini bertaraf etmeye matuf tedbirler ele alınmıştır.

SEÇİM GÜVENLİĞİ

14 Mayıs 2023'te yapılacak seçimlerin huzur ve güven ortamı içerisinde gerçekleştirilmesine yönelik tedbirler gözden geçirilmiştir.

YUNANİSTAN İLE İLİŞKİLER

Yunanistan ile ilişkilerimizde son dönemde yakalanan olumlu havanın sürdürülmesinin her iki taraf ve bölgemiz için faydalı olacağı mütalaa edilmiştir. Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’deki güncel gelişmelerin yakından takip edildiği belirtilmiştir.

Suriye ve Irak'taki son gelişmelerin, PKK/KCK-PYD/YPG'yi helikopter dahil her türlü imkanla teçhiz edenlerin asıl niyetinin anlaşılmasına vesile olduğu kaydedildi.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

Rusya Federasyonu ile Ukrayna arasında bir yılı aşkın süredir devam eden savaşın bölgedeki diğer ülkelerin istikrarına ve Karadeniz’deki güvenliğe yönelik menfi tesirleri değerlendirilmiş; kalıcı barışın tesisi, bölgesel istikrarın muhafazası ve insani krizlerin etkilerinin giderilmesine yönelik gayretlerin sürdürüleceği ifade edilmiştir." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar