MGK toplantısı sona erdi: Yapay zekaya ayrı madde ayrıldı

MGK toplantısı sona erdi: Yapay zekaya ayrı madde ayrıldı
Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantıya ilişkin yayımlanan 7 maddelik bildiride yapay zeka için ayrı bir madde yer aldı.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Beştepe'de düzenlenen toplantı, yaklaşık 3 saat 40 dakika sürdü.

Toplantının ardından 7 maddelik bildiri yayımlandı. Bildiride, Gazze-İsrail, Ukrayna, Azerbaycan-Ermenistan gibi konuların masaya yatırıldığı belirtildi. Bildiride yapay zekâya madde ayırılması da dikkat çekti.

YAPAY ZEKAYA AYRI MADDE

Bildiride ayrı bir medde ayrılan Yapay zeka konusunda Türkiye'nin ileri kabiliyetler geliştirmesinin önem ve önceliğine işaret edildi. Bildiride şu ifadelere yer verildi:

"Yapay zekâ alanında kaydedilen ilerlemenin, insanlık tarihinde yeni bir merhaleye geçilmesini mümkün kılabilecek büyük fırsatlar sunduğuna; bununla birlikte, bahse konu sahadaki potansiyelin birtakım sınamaları ve siber alanda oluşan yeni tehditleri de beraberinde getireceğine dikkat çekilmiştir. Türkiye’nin, yapay zekâ çalışmalarının ilmî, askerî, iktisadi ve içtimai neticelerine hazırlıklı olmasının ve bu alanda ileri kabiliyetler geliştirmesinin önem ve önceliğine işaret edilmiştir."

Bildiride ayrıca İsrail'in Gazze'deki sürsürdüğü saldırılara tepki gösterilirken, "Uluslararası hukuktan kaynaklanan mesuliyetlerini yok sayarak Gazze’deki katliamlarını sürdüren İsrail’in insanlığa karşı işlediği suçlara son vermesi için dünyanın dört bir yanında yükselen sesleri bastırmaya yönelik uygulamaların; hukukun üstünlüğü, demokrasi ve ifade hürriyetini savunduğunu iddia eden çevrelerin samimiyetsizliğini bir kez daha gözler önüne serdiği belirtilmiştir. Buna mukabil tarihin doğru tarafında yer alarak Filistin Devleti’ni tanıyan ülkelerin sayısının ve katliamın sorumlularının adalete karşı hesap vermesine yönelik çabaların artmasının kritik önemde olduğu ifade edilmiştir" denildi.

ADİL VE KALICI BİR BARIŞIN TESİSİNE İLİŞKİN İMKANLAR DEĞERLENDİRİLDİ

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşa ilişkin de konuşulduğu toplantıda adil ve kalıcı bir barışın en kısa sürede tesisine ilişkin imkânların değerlendirilildiği de belirtildi. Bildiride şu ifadelere yer verildi:

"Ukrayna’daki insani durumun her geçen gün kötüleşmesine sebep olan savaşa ilişkin son gelişmeler ele alınarak adil ve kalıcı bir barışın en kısa sürede tesisine ilişkin imkânlar değerlendirilmiş; kıyıdaş ülkelerle birlikte, Karadeniz’de seyrüsefer emniyetinin tahkimine yönelik çalışmaların sürdürülmesinin önemi vurgulanmıştır."

Bildiride Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki müzakerelerde barış anlaşması için sürdürülen çabalara destek verildiği de belirtildi.

Öne Çıkanlar