Milli Eğitim Bakanı Tekin: Müfredat değişecek, dersler sadeleşecek

Milli Eğitim Bakanı Tekin: Müfredat değişecek, dersler sadeleşecek
Yayınlanma:
A+ A-
Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Tekin, "Kasım ayının sonu veya aralık ayının ortası gibi müfredat değişikliği yapacağız" dedi. Tekin, mülakatın kaldırılmayacağın da açıkladı.

Artı Gerçek - Eğitimde tüm sınıfları kapsayacak şekilde çok kapsamlı bir değişikliğe gidileceği açıklandı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, müfredatta 2017 yılından bu yana yapılan en kapsamlı değişiklik olacağını, tüm sınıfları ve dersleri kapsayacağını söyledi.

Beştepe'deki kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Tekin, öğretmen atamalarıyla ilgili "Mülakat kalktı mı?" sorusu üzerine, Milli Eğitim Teşkilat Kanunu'nu düzenleyen kanun hükmünde kararname kapsamında sözlü sınav uygulamasının getirildiğini hatırlattı.

ERDOĞAN 'KALDIRIYORUZ' DEMİŞTİ: MÜLAKATA DEVAM KARARI

2016'da kurulan sistem çerçevesinde KPSS'de belli puan barajını geçen adayların üç katı adayın sözlü sınava çağrıldığını söyleyen Tekin, yasa gereği öğretmen atamalarında mülakatın olması gerektiğini, herhangi bir yasal değişiklik olmadığı için mülakat sisteminin zaten devam ettiğini söyledi. Tekin, "Dolayısıyla şu anda öğretmen alımlarında sözlü sınavın olması yasal bir zorunluluktur" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs seçimleri öncesinde kamuya alımlarda mülakatın kaldırılacağını açıklamıştı. Erdoğan, "Kamuya işe alımları, görevin getirdiği zorunluluklar dışında mülakatı kaldırarak, gençlerimizin sınavlardaki başarı sıralamasına göre yapacağız" demişti.

'TÜM SINIFLARI KAPSAYACAK'

Açıklamasında yeni bir çalışmanın sürdüğünü de bildiren Bakan Tekin, "Şu an gündemimizin önemli bir başlığını oluşturan bir konuyu paylaşayım, muhtemelen aralık ayında müfredatta yapacağımız değişikliği kamuoyuyla paylaşmış olacağız. Çünkü uzun süredir müfredat değişikliği konusu üzerinde çalışıyoruz." dedi.

Bu konuda bir toplantı yapıldığını da aktaran Tekin, "Tüm sınıfları kapsayacak şekilde bir müfredat değişikliği için çalışıyoruz. Söz konusu değişiklikle çocuklarımıza gereksiz, düzeylerinin üstünde bir bilgi yüklemesi yapmayacağız. Derslerin tamamında sadeleşme olacak" diye konuştu.

'TEKRAR EDEN KONULAR ÇIKARTILACAK'

Bakan Tekin, "En radikal değişiklik ne olacak? Konu kısaltma mı yapılacak?" soruları üzerine, şu açıklamalarda bulundu:

"Şimdiden bu konuda herhangi bir şey söylemek doğru olmaz. Bu konudaki çalışmalarımız tamamlandığında kamuoyuyla paylaşacağız. Özetle şöyle açıklayayım; tekrar eden konular var. İlkokul, ortaokul, lisede tekrar eden konular mevcut. Hemen hemen tüm kademelerde tekrar eden konular, kazanımlar var. Öncelikle bunları sadeleştirmek veya çıkartmak üzerine çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz.

İkinci husus ise bazı konular da var ki pedagojik usullerle anlatılmıyor. Yani lisede anlatılan konu ya da ilkokulda anlatılan konu birbirini tamamlamıyor. Bu bir sarmaldır. Hep söylüyoruz, müfredat hem çok ağır hem de çok fazla konu olduğundan öğretmenlerimiz konuları yetiştiremediklerinden yakınıyorlar. Doğal olarak saha ziyaretlerimizde, öğretmen odası buluşmalarımızda konuları yetiştirmek için haftalık ders saatlerinin yetmediğini belirtiyorlar. Bunu hemen hemen tüm branş öğretmenleri için söylemek mümkün. Dolayısıyla herkese fazla ders saati verince bu sefer haftalık ders saati 60'ı buluyor."

'ORTAOKULDA LİSANS DÜZEYİNDE KONULAR MEVCUT'

Müfredattaki ağırlığı biraz hafifletmeyi amaçladıklarının ifade eden Tekin, "Her dersi ilgili konunun uzmanları çalışıyor. Bu çalışmalar tamamlandığında her ders için oluşturulan komisyondaki alan uzmanları gerekli değerlendirmelerde bulunacak ve bu değerlendirmeler sonucunda da değişikliğe gidilecek" ifadelerini kullandı.

Bakan Tekin, "derslerde bazı konulara hiç mi girilmeyeceği" yönündeki soruya da "Girilmemesi gereken konular var. Şöyle söyleyeyim; ortaokulda neredeyse lisans düzeyinde okutulan konular mevcut" sözleriyle yanıt verdi.

Bir başka soru üzerine, en son 2017'de yapılan müfredat değişikliğine işaret eden Tekin, "O tarihten bu yana küçük revizeler dışında kapsamlı bir değişiklik olmadı, kapsamlı değişiklik bu çalışmamızla olacak inşallah" dedi.

'DEĞİŞİKLİK NORM KADROYU ETKİLİYOR'

Çalışmalar tamamlandığında bunu aralıkta kamuoyuna bir lansmanla açıklamayı planladıklarını da belirten Tekin, değişiklikle mevcut derslerden çıkartmalar olabileceği gibi yeni derslerin de eklenebileceğini kaydetti.

Bakan Tekin, çalışmanın detaylarına ilişkin sorulara karşılık şunları söyledi:

"Şimdiden bunları konuşmak erken olur. Çünkü bu, süreci devam eden bir çalışma. Değişiklik sadece bir dersi çıkarmak veya eklemekle olmuyor. Her değişikliğin etkilediği parametreler oluyor. Mesela bir dersi artırmak veya çıkarmak doğrudan norm kadroyu etkiliyor. Dolayısıyla bir dersi kaldırmanın bize norm kadro açısından maliyeti olacak. Ya da bir dersi artırmanın veya düşürmenin maliyeti olacak, yani dengeleri değiştirecek. Yapacağımız her türlü değişiklik bu maliyetleri göz önünüzde bulundurmamızı gerektiriyor. Örneğin, bu tür değişiklikler öğretmen atamasındaki branş dağılımını veya norm fazlası öğretmen durumunu ortaya çıkartıyor." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar