Moda Sahili'nde 'halay' gözaltısında beş için tutuklama talep edildi, HDP'den tepki var

Kadıköy'de halay çekenlere engel olan ve tepki üzerine havaya ateş eden polisin gözaltına aldığı beş genç için tutuklama talep edildi. Açıklama yapan HDP, "Kürt düşmanlığınız sonunuz olacak. Bu zihniyetin kazanmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

Artı Gerçek - Kadıköy Moda Sahili'nde Kürtçe müzik eşliğinde halay çekerken polis şiddetine uğrayan gruptan gözaltına alınan beş genç için tutuklama talep edildi. Beş gencin, yüz üstü yatırılıp mehter marşı dinletildiği anlar sosyal medyada servis edildi.

Kadıköy'deki Moda Sahili'nde Kürtçe müzik eşliğinde halay çeken bir gruba biber gazı ile müdahale eden polis, tepki gösterilmesi üzerine silahını çekip defalarca havaya ateş açtı. Olay yerinden uzaklaşan gençlerin peşinden koşan polis, dört genci gözaltına aldı.

Gözaltına alınan gençlerin akıbeti hakkında bilgi edinmezken, sosyal medyada birçok hesap tarafından gözaltına alınan ve ters kelepçeli bir şekilde yüz üstü yatırılmış gençlerin görüntüleri paylaşıldı.

yere.jpg

Görüntülerde polis arabasından da mehter marşının çaldığı ve gençlere zorla dinlettirildiği görüldü.

Mezopotamya Ajansı'nın aktardığına göre; Kadıköy’de bulunan İskele Karakol’da tutulduğu öğrenilen beş genç, sabah saatlerinde savcılıkta ifadeleri alınmak üzere Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi’ne sevk edildi.

İŞKENCE İZLERİ

Gençlerin, gözaltında işkenceye maruz kaldığı, sırt ve kol bölgelerinde işkence izlerinin olduğu öğrenildi.

SAVCI TUTUKLAMA İSTEDİ

Savcılıkta ifade veren Kadir G., Barış G., Seyithan G., İdris A. ve Cahit K., “Polise mukavemet etmek”le suçlanıyor. Savcılık ifadeleri ardından beş genç, tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderildi.

Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen gençlerin sorguları devam ediyor.

HDP: BU ZİHNİYETİN KAZANMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan HDP, "Kadıköy sahilde Kürtçe müzik çalıp halay çektikleri gerekçesiyle polis müdahalesine ve Mehter Marşı eşliğinde işkenceye maruz kalan gençleri derhal serbest bırakın. Kürt düşmanlığınız da faşistliğiniz de sonunuz olacak. Bu zihniyetin kazanmasına izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar