Motokuryelerden Ata Emre Akman eylemi: Geceleri çıkmaya korkar olduk, bu cinayetler bitsin

Motokuryelerden Ata Emre Akman eylemi: Geceleri çıkmaya korkar olduk, bu cinayetler bitsin
Balıkesir’de öldürülen 20 yaşındaki kurye Ata Emre Akman için İstanbul'da eylem düzenlendi. "Artık gece sokağa çıkmaya korkar olduk" diyen motokuryeler, "Bu cinayetlerin bitmesini istiyoruz" diyerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na seslendi.

Artı Gerçek - Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği bölümü öğrencisi olan 20 yaşındaki Ata Emre Akman'ın, motorlu kurye olarak görev yaptığı sırada, kasten yaralama ve tehdit suçlarından sabıkaları bulunan E.Ö. tarafından bıçaklanarak öldürülmesi meslektaşları arasında büyük üzüntü yarattı. İstanbul'da Bağcılar Meydanı'nda basın açıklaması düzenleyen motokuryeler, cinayete tepki gösterdi. Motokuryeler Derneği Maltepe Başkanı Yakup Çelik, adalet istediklerini söyledi.

'GEREKİRSE, BÜTÜN TÜRKİYE'Yİ DOLAŞACAĞIZ'

"Burada Ata Emre Akman kardeşimizin yası için bulunuyoruz" diyen Çelik şöyle devam etti:

"Hepimiz bu kara günde bu katilin işlediği cinayetten dolayı bir araya geldik. Bu yapılana kesinlikle karşı tepkimizi vereceğiz. Biz kendisi için adalet istiyoruz. Buradan ailesine sesleniyoruz, maddi ve manevi sonuna kadar yanındayız. Bizler birer kuryeyiz. Biz günlerce, aylarca yaz kış demedik, sizin paketlerinizi taşıdık. Sizlere hizmet verdik ama kendi yükümüzü unuttuk, kendimizi taşıyamadık. Biz bugün bu kardeşimiz için buradayız. Sonuna kadar onun hakkını savunacağız gerekirse, bütün Türkiye'yi dolaşacağız. Ama biz kendisi için adalet istiyoruz. Burada bir sürü mağdur olan kardeşimiz var. Bizler artık geceleri sokağa çıkmaya korkar olduk. Üstümüzdeki yeleklerden korkar olduk. Çünkü kuryeye artık düşman gözüyle bakılıyor."

'CAN GÜVENLİĞİMİZ TEHLİKEDE'

"Bizim can güvenliğimizin sorumluluğu artık sizin de üzerinizde" diyen Çelik, "Çünkü biz size hizmet ederken yolda can veriyoruz. Bugün o kardeşimizin başına gelen yarın bizim başımıza da gelebilir. Biz ölmek istemiyoruz. Hepimizin ailesi var. Annesi, babası, kardeşleri var. Biz evlatlarımızı sahipsiz bırakmak istemiyoruz. Biz buradan Ata Emir Akman kardeşimizin annesine, babasına başsağlığı diliyoruz. Evet Ata kardeşimizi kaybettik ama bugün artık binlerce Ata’ya sahipler" ifadelerini kullandı.

'2022'DE 58, 2023'TE 68 MESLEKTAŞIMIZ ÖLDÜ'

Motorlu Kurye Derneği Başkanı Yasin Kölge ise "çalışırken öldüklerini" söyleyerek, "Atay Emre Akman ne ilkti ne de son olacak. Bunu biliyoruz" diyerek ekledi:

"Bunun bir örneği de Samet Özgül'dü. O da Ankara'da bıçaklanarak öldürülmüştü. Biz 2022 yılında 58, 2023 yılında 68 meslektaşımızı kaybettik. Ve bizim çalışmış olduğumuz iş dalı hala daha yüksek tehlikeli işler statüsüne alınmış değil. Biz çalışırken hayatımızı kaybediyoruz. Bu cinayetlerin bir an önce bitmesini istiyoruz. Buradan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na sesleniyoruz. Bize ses verin. Biz çalışırken ölüyoruz."

'KOVULMAMAK İÇİN PLAKALARIMIZI KAPATTIK'

İşlerinden olmamak için eyleme gelirken plakalarını kapattıklarını söyleyen Kölge şöyle devam etti:

"Plakalarımızı buraya geldiğimiz için kapatmak zorunda kaldık. Çünkü çalıştığımız firmalar o kadar korkuyorlar ki adları kirlenecek diye. İşte herhangi bir şeyle karşı karşıya kalacaklar diye o kadar korkuyorlar ki. Birimizin plakası gözükse ertesi gün işimizden olacağız. Ve biz esnaf kurye modeliyle çalışıyoruz. Esnaf kurye modelinde bizi işten çıkarmaları bir SMS'e bakıyor. Bu korkuyla plakalarımızı kapatarak geldik buraya. Ata Emre Akman'ın ailesine de sesleniyoruz. Biz her zaman yanlarındayız. Yakup'un da dediği gibi, onlar biri evlatlarını kaybettiler ama artık binlerce evlatları var." (ANKA)

Öne Çıkanlar