Müebbet verilen hapisteki IŞİD üyeleri 2014'ten beri kayıp!

Müebbet verilen hapisteki IŞİD üyeleri 2014'ten beri kayıp!
Haklarında 10 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen 3 IŞİD üyesinin mahkemede görüldükleri son tarih 25 Temmuz 2014. O günden beri ne...

Haklarında 10 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen 3 IŞİD üyesinin mahkemede görüldükleri son tarih 25 Temmuz 2014. O günden beri ne bir görüntüleri yayınlandı ne de mahkeme salonunda görüldüler.

GÜNCEL- Mahkeme, haklarında 10’ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmedilen IŞİD üyeleri Benyamin Xu, Çendrim Ramadani ve Muhammed Zakiri hakkındaki gerekçeli kararını açıkladı.

Gerekçeli kararda, haklarında 10’ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmedilen Benyamin Xu, Çendrim Ramadani ve Muhammed Zakiri’nin IŞİD üyesi olduğu, ülkelerinden ayrılarak Suriye’ye gittikleri ve örgütün kamplarında eğitim aldıkları belirtilerek, "IŞİD'in amacı doğrultusunda düşman ve kafir ilan ettikleri Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı ses getirecek bir eylemde bulunmak için 19 Mart 2014’te kaçak yollardan ülkemize yanlarında bulunan vahim nitelikteki silahlar ve patlayıcı maddelerle girdiklerinde, amaçlarının İstanbul’da dünya çapında ses getirecek büyük bir saldırıda bulunmak olduğu, ele geçirilen silah ve patlayıcı maddelerin, amacın bu olduğunu ortaya koyduğu…" denildi.

2014'TE 49 REHİNE İLE TAKAS EDİLDİLER İDDİASI

3 IŞİD üyesi, Niğde'nin Ulukışla ilçesinde yol çevirmesi yapan jandarmaya silahlı saldırıda bulundu. Olayda 1 astsubay, 1 polis, 1 de kamyon sürücüsü polis yaşamını yitirdi. 9 asker toplam 18 kişi yaralandı. Saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen iki kişi yaralı olarak ele geçirildi. Aynı gün gündüz üçüncü saldırgan Ulukışla'da yakalandı. Yaralı saldırganlar tutuklanarak, Ankara Sincan F Tipi Cezaevi'ne konuldu. İddianame hazırlanırken, 11 Haziran 2014'te Türkiye'nin Musul başkonsolosluğuna saldıran IŞİD'liler konsolos Öztürk Yılmaz'ın da aralarında olduğu 49 kişiyi rehin aldı. Bu olayın ardından 25 Temmuz 2014'te saldırganlardan Benjamin Xu Niğde Adliyesi'ne getirildi. 8 saat süren ifadeyi Cumhuriyet Savcısı Ali Deveci aldı. Bu ifade, sanıkların mahkemece alınmış tek ifadesi oldu.

IŞİD tarafından rehin tutulan 49 Türk vatandaşı, 20 Eylül 2014'te serbest bırakıldı. Rehinelerin "takas" karşılığı serbest bırakıldıklarına dair iddialar ortaya atıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 22 Eylül 2014'te bu iddialara ilişkin olarak "Takas oldu veya olmadı. Neticede 49 vatandaşımız geldi. Velev ki böyle bir takas olmuş olsa bile ben şuna bakarım: Benim 49 vatandaşımızın karşılığı hiçbir şeyle değişmez" dedi.

O günden kararını çıktığı ana kadar, sanıklar bir türlü mahkemeye getirilmedi. Görüntülü sistem SEGBİS üzerinden davalar yapıldı ancak her defasında bağlantıyı yapacak sistem bozuk çıktı ve IŞİD üyeleri ekranda hiçbir zaman görünmedi.

Niğde Cumhuriyet Savcısı Ali Deveci, iddianamesini 13 Kasım 2014'te tamamladı. İlk duruşma 12 Ocak 2015'te Niğde'de görüldü, sadece 320 saniye sürdü. Mahkeme, tutuklu sanıkların Niğde'ye gelmeden SEGBİS üzerinden yargılama yapılmasına karar verdi.

Dün yayınlanan gerekçeli kararda ise, IŞİD üyelerinin İstanbul’da dünya çapında ses getirecek bir eylem yapıp hilafet devleti kurmak için anayasal düzeni yıkmayı amaçladığı belirtildi.

Öne Çıkanlar