Mülkiyeliler, İnek Bayramı yasağını protesto etti: Yaşasın Mülkiye, kahrolsun istibdat

Mülkiyeliler, İnek Bayramı yasağını protesto etti: Yaşasın Mülkiye, kahrolsun istibdat
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde İnek Bayramı Rektörlük tarafından 'padihah mizanseni' gerekçe gösterilerek yasaklandı. 'Yaşasın Mülkiye, kahrolsun istibdat’ sloganları atan öğrenciler duruma tepki gösterdi.

Artı Gerçek - Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde, İnek Bayramını kutlamak isteyen öğrenciler rektörlük tarafından engellendi.

Evrensel'in haberine göre; Rektörlük tarafından güvenlik gerekçesiyle yaptırılmayan İnek Bayramı için öğrenciler fakülte bahçesinde bir araya geldi. Bölümlerin ferman ekipleri tarafından hazırlanan metinlerle İmam yerine Padişah mizanseninin olduğu protestolar planlandı.

Padişah mizanseni nedeniyle Rektörlük tarafından kutlamaya izin verilmezken fakülte dışında islamcı grupların saldırması durumunda güvenliğin de sağlanılmayacağı ifade edildi.

Öğrenciler önce bölümleriyle alkışlı protestolar gerçekleştirdi. ‘Yaşasın Mülkiye, kahrolsun istibdat’ sloganları atan öğrenciler bir araya gelerek Mülkiye Marşı ve çeşitli besteler söyleyerek tepki gösterdi.

İNEK BAYRAMI NEDİR?

İnek Bayramı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencilerince her yıl mayıs ayında gerçekleştirilen bir öğrenci şenliğidir.

İnek Bayramı, ilk olarak 1930'larda kutlanmaya başlamıştır. Birkaç gün süren etkinlik kapsamında çeşitli spor müsabakaları, şiir dinletileri, söyleşiler ve konserler gerçekleştirilir, inek duası ve bölüm fermanları okunur, inek yürüyüşü yapılır.[1] Açılışta gerçekleştirilen inek duasından sonra öğrenciler Cebeci Kampüsü'nden Cebeci Dörtyol'a bir inek eşliğinde yürürler. Bayramda okunan inek duası ve bölüm fermanları ülke gündemine ve hocalara dönük eleştiriler içerir.

2017'de Ankara Üniversitesi rektörü Erkan İbiş, 2017 yılı kutlamalarını güvenlik gerekçesiyle yasaklamıştı. Bir süre koronavirüs salgını sebebiyle gerçekleştirilemeyen İnek Bayramı 2022 yılında tekrar kutlanmaya başlamıştı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar