'Mültecilerin uyum sorunu varsa, bu bizim de uyum sorunumuz olduğunu gösterir'

'Mültecilerin uyum sorunu varsa, bu bizim de uyum sorunumuz olduğunu gösterir'
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 00:13
A+ A-
Göç Araştırmaları Derneği yönetim kurulu üyesi Dr. Besim Can Zırh, mültecilere yönelik gelişen olumsuz tutumun iki nedenini açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun düzensiz göçmenlerin kayıtsız bir şekilde büyükşehirlerde gezmelerine, "izin vermeyeceğiz" demesi ve İstanbul Valiliği’nin, "kentte kaydı olmayan Suriyeli sığınmacıların bir aydan kısa sürede İstanbul’u terk etmeleri gerektiği" açıklamasından sonra uyum sorunu yaşayan Suriyeli sığınmacıların sıkıntılarına bir yenisi daha eklendi.

Göç Araştırmaları Derneği yönetim kurulu üyesi ve ODTÜ Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Dr. Besim Can Zırh, "Eğer mültecilerin uyum sorunu var diyorsak bu aynı zamanda bizim de uyum sorunumuz var demektir. Geçici korumadan bahsediyorlar, bunun üzerinden de 8 yıl geçti. Neresi geçici bunun?" dedi.

Zehra Özdilek'in Cumhuriyet'te yer alan haberine göre, son iki yılda mültecilere karşı oluşan olumsuz tutumun iki sebebi olduğunu belirten Zırh, bunlardan birinin ekonomik kriz, diğerinin ise siyasetçilerin mülteci sorununu birbirlerine karşı bir polemik unsuru olarak kullanması olduğunu söyledi. Türkiye’deki Suriyelilerin ülkede kalış statülerinin "geçici koruma altında" olarak tanımlandığına değinen Zırh, şunları kaydetti:

"Gerek AB ile ilişkiler, gerekse Suriye’nin kuzeyindeki dengeler açısından bu nüfusun zaman zaman demografik-siyasi bir koz olarak masaya geldiğini görüyoruz. Ülke içinde ise güvencesiz ucuz iş gücü olarak kendilerine bir yer açabiliyorlar. Kuşkusuz bu insanlar bu durumun farkında ve yaşadıkları tüm zorluklara karşın Türkiye’de bir hayat kurmaya çalışıyorlar. 8 yıldır Türkiye’de olan ve üçte birine yakını bu ülkede doğmuş olan bir nüfustan bahsediyoruz. Eğer mültecilerin uyum sorunu var diyorsak bu aynı zaman da bizim de uyum sorunumuz var demektir"

"Özellikle son birkaç haftadır mülteci meselesinin sosyal medyaya nasıl yansıdığı oldukça endişe uyandırıcı" diyen Zırh, "Mülteci ya da göçmenlerin siyaseten konu edilmesinin önüne geçilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.
 

Öne Çıkanlar