Valilik yasaklarına tepki gösteren Tertip Komitesi, Munzur Kültür ve Doğa Festivali'ni iptal etti

Valilik yasaklarına tepki gösteren Tertip Komitesi, Munzur Kültür ve Doğa Festivali'ni iptal etti
Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Temmuz 2022 22:28
A+ A-
İki yıl aradan sonra yapılmak istenen 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali iptal edildi. Tertip Komitesi festivali iptal etme gerekçesini açıkladı: Valilik yasakları

Remzi BUDANCİR


+GERÇEK- Dersim’de pandemi nedeni ile iki yıldır gerçekleşemeyen 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali bu yıl da valilik yasakları nedeniyle yapılamadı.Müzik gruplarının yasaklanması, stadyumun ve yurtların tahsis edilmemesi, kente gelenlerin GBT sorgusundan geçirilmesi gibi bir dizi zorlamayla karşılaştıklarını söyleyen Tertip Komitesi, "Dersim'de OHAL uygulandı, festival iptal edilmedi, yasaklandı" dedi.CHP’li Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise festivali iptal etmediklerini, Ovacık programının uygulanacağını duyurdu.

PROGRAM OLDUKÇA GENİŞTİ

20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali Dersim başta olmak üzere, coğrafyada yaşanan doğa kıyımı, inançlara yönelik asimilasyon politikalarına karşı,  "Madencilik yağmasına karşı doğayı, talana karşı yaşamı, yasaklara karşı sanatı savunuyoruz" sloganı ile gerçekleşecekti. Festivalin, 21- 24 Temmuz tarihleri arasında Dersim ve bağlı ilçelerde yapılması planlanmıştı.

Festival Tertip Komitesi'nin açıkladığı program oldukça yoğundu. Festivalin birinci günü Dersim merkezde gerçekleşecekti. Konser ve konuşmalar statta yapılacaktı. Konuşmacılar arasında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’da vardı. Konser verecek gruplar arasında Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi vardı. Program kapsamında Sanat Sokağından Seyit Rıza Meydanına yürüyüş düzenlenecekti. Ayrıca Festival için kente gelen on binlerce kişinin konaklaması için şu anda kullanılmayan yurttalar talep edilmişti. 

FESTİVALDEN ÖNCE YASAKLAR BAŞLADI

Ancak festival başlamadan yasaklar başladı. Konser ve konuşmalar için talep edilen stadı ve yurtları "Tadilat var" gerekçesi ile vermeyen valilik, konser verecek iki grubun sahne almasını da yasakladı. Valilik ayrıca iki grubun üyelerinin kente girişine de engel oldu. Valiliğin yasak kararı tepkiler neden oldu. Tertip komitesi valilik yasağına tepki göstererek yasakları tanımadığını, festivalin planlandığı gibi gerçekleşeceğini duyurdu. 

DERSİM’DE OHAL UYGULAMASI

Munzur festivaline katılmak için Türkiye’nin birçok kentinden insanlar Dersim’e gelmeye başladı. Ancak kentte ise farklı bir durum vardı. Bingöl, Elazığ ve Erzincan başta olmak üzere çevre kentlerden  yüzlerce polis Dersim’de görevlendirildi. Kentin bir çok noktasına zırhlı araçlar konuşlandırıldı. Dersim’in giriş ve çıkışlarında olan polis kontrol noktalarında bekleyen polis sayısı arttırıldı. Ovacık ve Pertek yollarına ek kontrol noktaları konuldu. Festival için Dersim’e gelenler GBT kontrolünden geçirildi. Araçlar didik didik arandı. Dersim kent merkezi, ana caddeler, açıklamanın yapılacağı Seyit Rıza meydanın etrafına çevik kuvvet, TOMA ve zırhlı araç konuşlandırıldı. Meydana çıkan yollar polis bariyerleri ile kapatıldı. Meydanin etrafında yoğun önlemler alındı. Dersim’de festivalden ziyade, OHAL  havası hakimdi. 

DERSİME GİRİŞLERDE GBT SORGUSU

Yasaklar, aramalar, GBT sorguları ve polis yığınağının olduğu Dersim’de festival düzenleyen tertip komitesi günlerdir görüşmelerini sürdürüyor. Bu gün başlaması planlanan festivalin nasıl düzenleneceği ise merak konusu olmuştu. Dün akşam toplanan Tertip Komitesi yasaklar, kısıtlamalar ve engellemeleri tartıştı. En sonunda bu konuşlarda festival düzenlemenin bir anlamı olmayacağı görüşü öne çıktı. 

SADECE MÜZİK GRUPLARI DEĞİL, KONUŞMACILARDA YASAKLANMIŞ OLDU

Ancak yasaklar kent merkezinde düzenlenecek etkinliklerle ilgiliydi. Özellikle CHP’de olan ilçe belediyeleri ilçedeki etkinliklerin yapılmasını istiyordu. Ancak Tertip Komitesi'nin diğer bileşenleri farklı görüşteydi. Stadın verilmemesin sadece iki müzik grubun konserleri ile alakalı olmadığı, aynı zamanda konuşmacılar arasında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın olması ile ilgili olduğunu düşünenler de vardı. Bunun yanı sıra düzenlenecek paneller, söyleşiler de yasaklanmış anlamına geliyordu. Valilik stadın kullanmasına izin vermeyerek bütün programı engellemiş oldu. 

KONAKLAMA SORUNU

Diğer önemli bir konu yaz tatilinde boş olan yurt ve pansiyonların verilmemesiydi. Normal şartlarda yurt ve pansiyonlar okulların bütçesine katkı sunmak için tur şirketleri, turistler, devlet organizasyonu ile kente gelenlere tahsis ediliyor. Ancak festival için bu alanlar kullandırılmadı. Festival için Dersim'e  10 binlerce kişi gelmiş durumda. Az sayıda olan oteller dolu, Munzur kenarında çadır kuracak alanlar bile kalmadı. Durum böyle olunca festival için kente gelenler konaklama sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Tertip Komitesi, valiliğin yurtları kullandırtmayarak gelenlerin barınma sorunu yaşamasını sağladığı, böylelikle gelişleri engellediğini ifade ederek bu karara da tepki gösterdi. 

KİTLE SEYİT RIZA MEYDANI'NA YÜRÜDÜ

Valilik yasakları, kısıtlamalar ve kentteki OHAL görüntüsü gölgesinde Sanat Sokağı'nda toplanan Tertip Komitesi festivali iptal etme kararı aldı. Kararı alan kitle, valilik yasakladığı yürüyüşü gerçekleştirdi. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, milletvekilleri Alican Önlü, Pero Dündar, Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Dersim Dernekleri, Alevi örgütleri temsilcilerinin katılımı ile Sanat Sokağı'ndan Seyit Rıza Meydanı'na yürüdü.  Kitle sık sık "Festival halkındır, yasaklanamaz", "Dersim onurdur, onuruna sahip çık", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganlarıyla Seyit Rıza Meydanı'na yürüyerek burada basın açıklaması yaptı.  Açıklama yapılırken kitlenin üzerinde polisler dron uçurarak kayıt aldı. Açıklama boyunca polis dorunu sürekli havadaydı. 

-Seyit Rıza Meydanı'nda konseri yasaklanan Grup Yorum'un ezgileri çalındı ve halay çekildi.

ÇELEBİ: VALİLİK MAKAMI FESTİVALİMİZİN TÜMÜNE YASAK GETİRMİŞTİR

Tertip Komitesi adına açıklamayı yapan Mazgirt’e bağlı Akpazar Belde Belediyesi Eş Başkanı Orhan Çelebi, yasaklara karşı daha önce açıklama yaptıklarını hatırlattı. Tertip Komitesi olarak yasakları tanımadıklarını, virgülüne dokunmadan Dersim iradesini yansıtan programı uygulayacaklarını kamuoyuna duyurduklarını ifade eden Çelebi, festival programı, katılımcılar, festivalin çerçevesinin daha önce hazırlandığını hatırlatarak valilik yasak kararına sert tepki gösterdi:

"Valilik makamı, müzik gruplarını yasaklama, stadyumu tahsis etmeme, barınma için dışarından gelenlere pansiyonları kapatma ve yürüyüşü engelleme kararı alarak festivalimizin tamamına yasak getirmiştir. Gelen sanatçıların Dersim’e girişleri bir hafta yasaklayarak bunu bir kez daha ilan etmiştir. Bu karar Dersim’in terörize edilmesi, yasaklı iller arasına alındığı, burada yaşayan binlerce insanın potansiyel suçlu ilan edildiği anlamına gelmektedir." 

MAÇOĞLU: FESTİVAL İPTAL EDİLMEDİ, YASAKLANDI

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, valilik yasaklarına tepki gösterdi. Son bir haftada çalışmalarını hızlandırmalarına rağmen, idarenin kendilerine kapılarını kapattığını ifade eden Maçoğlu, şunları söyledi: "20 yıla yakındır süreç içerisinde bütün pansiyonlar, yürüyüşler, stadyumlar açıkken bugün bunların kapatılması aslında festivalin yasaklanması anlamına geliyor. Çünkü on binlerce insanın buraya geldiği bugün insanların sokakta tutulması doğru değil. Bunun bir yasaklama kararı olarak görülmesi lazım. Tertip Komitesi bu festivalin olması için çok fazla zaman ve emek harcadı. Onlarca esnaf stand açtı. Ama gelin görün bunların hepsi cezalandırıldı. Değerli dostlar bir şehrin idari yetkilileri o şehrin tanıtımına dair çalışmalar yürütür. O şehre hizmet eder. Ama bunları yasaklamakla bu şehre hizmet edilmediğinin bilinmesi gerekiyor. Dersim halkı bunu çok iyi anlıyor. Kesinlikle bir iptal sözkonusu değil. Bu etkinlikler yasaklandı. İnsanları sokakta tutarak, insanların şehre girmesini zorlaştırmak için herşeyi yaptılar.

BAŞARAN: FESTİVALİNİN YASAKLANMASI AKP-MHP KARAKTERİNİN FOTOĞRAFIDIR

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran’ın ise uygulanan politikalar ile ilgili AKP ve MHP ittifakını eleştirdi. Bu ittifakın uzun bir dönemdir inançlara, kimliklere, halka, kadınlara, doğaya karşı düşmanca bir politika yürüttüğünü ifade eden Başaran, "Bu gün Dersim Festivalinin yasaklanması da AKP-MHP karakterininfotoğrafıdır" dedi. AKP-MHP ittifakının bu düşmanca politikayı uygularken her defasında ‘güvenlik’ gerekçesini öne sürdüğünü hatırlatan Başaran, şunları söyledi:

"Güvenlik gerekçesi adı altında uzun bir süredir halka, kadınlara, inançlara, kimliklere çok net bir biçimde düşmanca bir politika uyguluyor. Bu gün Dersim’de uygulananda budur. Dersim halkı doğasına sahip çıkmasın istiyorlar. Çünkü Dersim doğası üzerinde bir rant politikası var. Dersim doğasını talan ederken, savaşı derinleştirmenin bir aracı haline getiriyorlar. Çünkü Dersimin ağaçlarını kendileri yakarken, bunun karşısında mücadele eden, ses yükselten olsun istemiyorlar. Tek millet, aslında tırnak içerisinde söyleyemedikleri tek din, tek erkek siyasetini Dersim’de uyguluyorlar. Bu tekçiliği burada da kurumsallaştırmak, faşizmi daha da büyütmek için festivali yasaklıyorlar" dedi. 

TACAR: DAYATMALARI KABUL ETMİYORUZ

Valilik yasaklarına tepki gösteren DEDEF Genel Başkanı Özkan Tacar, önlerine kısaltılmış, daraltılmış, festivallikten çıkartılmış bir program konduğunu söyledi. Bu dayatmaları kabul etmediklerini ifade eden Tacar, "Bizlere dayatılan bir alanı kabul etmiyoruz. Dersim halkı 1990-2000’li yıllarda iradesini gösterdi.Burada olan tüm konukların önüne konulan 4 günlük program delinmeden yapılsaydı, bu gün burada şenlik, Dersimlilerin halayıyla karşı karşıya kalacaktık. Ama bizlere dayatma zoruyla yapılan, yasaklamaları tanımadığımızı ilan ediyoruz. Buradan çağrıda bulunuyoruz. Festivali genişleterek ilçelere yaymıştık. İlçe belediyelerine sesleniyoruz. Merkezdeki bu yasaklara karşı sizde bizimle omuz omuza durun. Yasağın karşısında birlikte duralım. Bizi bölmelerine, parçalamalarına müsaade etmeyelim" dedi. 

CHP’Lİ İLÇE BELEDİYELERİ İPTAL KARARINA UYMADI

Yapılan konuşmaların ardından tertip komitesi valiliğin aldığı kararlarla festivali yasakladığını, bu koşullar altında festivali iptal ettiklerini duyurdu. Ancak bu karara CHP’li ilçe beledilerinin katılıp katılmayacağı merak konusu oldu. Sosyal medya hesapları üzerinden açıklama yapan CHP’li Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, festivali iptal etmediklerini, Ovacık programının uygulanacağını duyurdu. Böylelikle CHP’li ilçe belediyeler iptal kararına uymayarak ayrı bir tutum sergilemiş oldu. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar