Munzur Kültür Ve Doğa Festivali'nin yapılacağı tarih belli oldu: CHP'li meclis üyeleri karşı çıktı

20 yılı aşkın bir süredir yapılmakta olan Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin 22’ncisi 25-28 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Dersim Belediyesi CHP'li meclis üyeleri ise doğaya zarar verdiğini gerekçe göstererek festivalin yapılmasına karşı çıktı.

Artı Gerçek- 90’lı yıllardaki köy yakmalar, köy boşaltmalar ve ağır baskı koşullarında “Dersim için ne yapabiliriz?” fikrinden ortaya çıkan Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin bu yıl 22’ncisi yapılacak. Konuya ilişkin Dersim Belediye Meclisi tarafından alınan kararla festivalin yapılacağı tarih de netleşmiş oldu.

Munzur Press'in haberine göre festival, CHP’li iki üyenin red oyuna karşılık oy çokluğuyla kabul edildi. İkinci maddede ise 22. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin 25, 26, 27, 28 Temmuz tarihlerinde yapılması yine oy çokluğuyla kabul edildi.

yeni-proje-2024-05-02t140712-487.jpg

'YAPILMASI YÖNÜNDE BİR EĞİLİM VAR'

Dersim Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı toplantısında festival gündemine ilişkin bilgi veren Başkan Yardımcısı Mustafa Taşkale, festivalin yapılması yönünde genel bir eğilim olduğunu ifade etti. Taşkale, “Festivalin yapılmasını istiyoruz. Daha önce çeşitli dönemlerde festivalin nasıl yapılacağına ilişkin tartışmalar yürütülmüştü. Ancak bugün sadece tarih ve yapılıp yapılmaması konusunda bir görüş birliğine varmamız gerekiyor” dedi.

'FESTİVAL DOĞAMIZA ZARAR VERİYOR'

CHP’li Meclis Üyesin Sinan Baytekin ise yıllardır yapılan festivalin doğayı tahrip ettiğini ileri sürdü. Baytekin, “Belediyenin ve yerel yönetimlerin bu tahribat konusunda hiç bir önlemi yok. Yapılması durumunda yine doğaya zarar verilecektir. Bu nedenle yapılmaması yönünde görüş belirtiyorum” diye konuştu.

Festivalin kültür ve doğa festivalinin dışına çıktığını belirten bir diğer CHP’li Meclis Üyesi Avukat Simay Şahin Efendioğulları da, merkez İlçesinde alt yapının yetersiz olduğunu ve yer temininin sağlanamadığını söyleyerek birçok insanın festivalin yapılmasını istemediğini vurguladı.

'BİRA VE PATİLA FESTİVALİNİN ÖTESİNE GEÇMELİ'

Süreç içerisinde birçok sorunun açığa çıktığını ifade eden Dersim Belediye Eş Başkanı Birsen Orhan, “Ancak bu sorunları ortadan kaldırmak bizim elimizde. İçeriğine dair tartışmaları, sanatçıların belirlenmesi, panelistlerin belirmesi gibi konuları yapacağımız toplantılarla belirleyeceğiz. Bugün sadece yapılıp yapılmaması konsunda bir tartışma yürütüyoruz. Diğer türlü kesinlikle bira ve patila festivalinin önüne geçmeli” diye konuştu. (KAYNAK)

Öne Çıkanlar