Muratpaşa Belediyesi kreş alanlarını satılığa çıkaracak

Muratpaşa Belediyesi kreş alanlarını satılığa çıkaracak
Antalya Muratpaşa Belediyesi kreş alanlarını satmak için harekete geçti. Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin CHP'li eski üyesi, avukat Fahrettin Köken tepki yaşananlara tepki gösterdi: Kamu alanı rant alanına dönmesin.

Artı Gerçek - Yaşanılan ekonomik sıkıntılar ve enflasyonun durdurulamayışı sonrasında belediye kreşlerine vatandaşın talebi yükselirken, Antalya’nın en büyük ikinci ilçesi Muratpaşa’da belediye kreş alanlarını satmak için harekete geçti.

Akdeniz gerçek'in haberine göre kreş alanlarının satışa çıkarılmasına ilişkin konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Cumhuriyet Halk Partili (CHP) eski üyesi ve imar hukuku alanında çalışmalarda bulunan emekli avukat Fahrettin Köken “Birçok kentte olduğu gibi Antalya'da sağlıklı bir imarlaşmadan söz edilemez. Kreş alanları sosyal hizmet alanıdır. Kamu alanı rant alanına dönmesin” dedi.

'HATALI VE YANLIŞ İŞLEM'

Antalya’da sağlıksız bir imarın olduğunu belirten Fahrettin Köken, “Kreş alanlarının büyük bir bölümü vatandaşların mülkiyetinde. Belediyenin bunu kamu hizmetine verebilmesi için önce mülkiyetini alması gerekiyor. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle bunu yapamıyor. Bu alanlar para kazanmak için satılırsa alan kişi ya da kişiler özel kreş olarak bunu çalıştırabilir ve başka bir ticaret alanına dönüştüremez. Ancak adım gibi biliyorum ki özel kreş alanı bir süre sonra ‘Ben burayı ticaret ya da konut alanına dönüştürmek istiyorum’ diye taleple gelir belediyelere. Geçmişte bunun örneklerini çok gördük. Bu kişi ya da kişiler plan değişikliği önerileriyle belediyelerin önüne gelirler ve belediye meclislerinde bunu geçirir. Yani orası bir sosyal hizmet alanı iken rant alanına dönüşüyor. Öyle ya da böyle bir şekilde orası bir ticaret alanına dönüşüyor ve kullanılıyor” dedi.

SORGULAMADAN SATIŞA ÇIKMASI YANLIŞ

Bir bölgede gereksinim dışı fazla kreş alanı var ise öncelikli olarak yönetimin bu alanları anaokulu veya başka kullanıma açık olup olmadığını tespit edilmesi gerektiğini vurgulayan Köken “Bu alanların sorgulama yapılmadan doğrudan satışa çıkması bana göre biraz hatalı ve yanlış bir işlem. Kreş alanları kamu kullanımına tahsis edilmiştir. Gerek ilçe belediyelerinin gerek büyükşehir belediyelerinin kreş işletmek gibi bir sorumluluğu var. Genelde mahallenin nüfus oranına göre değişmekle birlikte bir mahallede bir ya da iki tane kreş alanı olur. Bunların da belediyeler tarafından işletilmesi gerekiyor. Ancak Muratpaşa ve Konyaaltı bölgesinde bir mahallede birden fazla kreş olduğu söyleniyor. 1980'li yıllarda hazırlanan planlarda bu detaylara dikkat edilmemiş” dedi.

Öne Çıkanlar