‘Musa Anter Ödülleri’ni bu yıl Yeni Yaşam gazetesi veriyor

‘Musa Anter Ödülleri’ni bu yıl Yeni Yaşam gazetesi veriyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 00:48
A+ A-
‘Türkçe Haber’, ‘Kürtçe Haber’, ‘Haber Fotoğrafı’, ‘Karikatür’ ve ‘Kadın Haberciliği’ dallarında yapılan yarışmanın son başvuru tarihi 10 Eylül.

Bu yıl 26’ncısı düzenlenecek olan Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri için başvurular başladı. Bu yıl Yeni Yaşam gazetesi tarafından düzenlenecek olan yarışma için son başvuru tarihi 10 Eylül. "Türkçe Haber", "Kürtçe Haber", "Haber Fotoğrafı", "Karikatür" ve "Kadın Haberciliği" dallarında düzenlenecek yarışmanın sonuçları ise 18 Eylül’de açıklanacak.

Yeni Yaşam gazetesi tarafından yayımlanan yarışmanın şartnamesi şöyle:

MUSA ANTER VE ÖZGÜR BASIN ŞEHİTLERİ GAZETECİLİK ÖDÜLLERİ 2018 ŞARTNAMESİ

Musa Anter ve görevi başında şehit düşen diğer özgür basın çalışanları anısına her yıl düzenlenen, "Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri" yarışmasını bu yıl Yeni Yaşam gazetesi düzenlemektedir.

Yarışmanın dili Türkçe ve Kürtçe'dir.

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Yarışması, "Türkçe Haber", "Kürtçe Haber", "Fotoğraf (haber fotoğrafı)", "Karikatür" ve Gurbetelli Ersöz anısına "Kadın Haberciliği" olmak üzere beş ayrı dalda düzenlenir.

Her dalda eseri birinci gelene ödül verilir. Seçici kurul uygun gördüğü hallerde başarılı çalışmaları takdir ve övgü ile değerlendirir. Ödül tutarları, her dal için 5.000 TL’dir.

Her katılımcı sadece bir daldan ve sadece bir eser ile yarışmaya katılabilir.

Değerlendirme, yarışmaya doğrudan gönderilen çalışmaların yanı sıra ön eleme kurullarının seçici kurullara önerileri de dikkate alınarak yapılır.

Gönderilen eserler sahiplerine iade edilmeyecek ve gazetemizde yayınlanabilecektir.

Yarışmaya katılım başvuru son tarihi 10 Eylül 2018, seçilen eserlerin açıklanma tarihi 18 Eylül 2018'dir.

Eserlerin, PTT veya kargo ile gönderilmesi ya da elden bizzat teslim edilmesi gerekmektedir. Posta veya kargodan kaynaklı ulaşmayan eserlerin sorumluluğu sahibine aittir.

KATILIM KOŞULLARI

  • Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Yarışması'nın teknik şartnamesinde belirtilen koşullara haiz, eser sahibi herkes yarışmaya katılabilir.
  • Yarışmaya seçici kurul üyeleri (jüri olduğu yıl) ile Yeni Yaşam gazetesi çalışanları katılamazlar.
  • Yarışmaya katılan eserlerin daha önce yayımlanmamış ya da 10 Eylül 2017 tarihinden sonra yayımlanmış olması gerekmektedir.
  • Katılımcı, daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül, mansiyon ve sergileme almamış eserleriyle katılabilir.
  • Eserin, daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül, mansiyon ve sergileme aldığının ortaya çıkması durumunda katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır; alınan ödül iptal edilir. Ödül alınmışsa, katılımcı tarafından iade edilmesi gerekmektedir. Bu işlem diğer katılımcılar için herhangi bir talep hakkı doğurmaz.
  • Yarışmaya gönderilen eser üzerinde, eser kendisinin olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve jüriyi yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan katılımcı hakkında jüri tarafından kural ihlali işlemi uygulanır.
  • Yarışmaya eser gönderen tüm katılımcıların, şartnamede belirtilen hususları kabul ettikleri kabul edilir. Bu koşullara uymayan katılımcılar yarışma dışı bırakılır.
  • Eser yayınlanmamış ise, eserin adı, çekildiği ya da çizildiği yer ve zaman; yayınlanmış ise yayınlandığı gazete, dergi, ajans, internet sitesi, TV ile yayın tarihi bilgileri ve yayının bir kopyasının dosyada yer alması gerekmektedir.
  • Katılımcıların; özgeçmiş, iletişim adresi ve eser hakkındaki bilgi yazısı ile bir adet fotoğrafını başvuru dosyasına eklemelidir.

Türkçe Haber, Kürtçe Haber ve Kadın Haberciliği Dalları:

Katılımcılar, politika, ekonomi, ekoloji, eğitim, sağlık, toplum yaşam, kültür sanat ve spor gibi kategorilerde haber değeri taşıyan çalışmalarla katılım sağlayabilirler. Haberlerin beş (5) nüsha şeklinde gönderilmesi gerekmektedir.

Fotoğraf Dalı:

Yarışmaya gönderilen çalışmaların arka yüzlerinin sol alt köşesine, eser sahibinin adı soyadı ve eserin adı bir etiketle yazılacaktır. Fotoğrafın çekildiği zaman, mekan ile haber adı belirtilmelidir.

Fotoğraf dalında yarışmaya gönderilecek eserlerin boyutları; kısa kenar minimum 2000 piksel, JPG formatında, 300 DPİ çözünürlükte ve 12 sıkıştırma kalitesinde olarak sunulmalıdır.

Seçici kurul gerek görürse katılımcıdan fotoğrafın orijinal halini (Raw) talep edebilir.

Üzerinde oynanmış ve gerçekliğini değiştirecek şekilde değiştirilmiş (ışık, renk, kontrast ayarları hariç) fotoğraflar değerlendirmeye alınmayacaktır.

Karikatür Dalı:

Yarışmaya gönderilen eserlerin ismi eserin arka yüzlerinin sol alt köşesine, bir etiketle yazılacaktır.

Çizer kullandığı teknikte serbesttir. Ancak eserler orijinal olmalıdır. Sanatçı tarafından (ıslak imza) imzalanması koşulu ile dijital baskı ürünler kabul edilir.

Karikatür boyutları en az A4 (21 cm × 29,7 cm) en fazla A3 (29,7 cm x 42 cm) olmalı ve herhangi bir zemine yapıştırılmamalıdır.

SEÇİCİ KURUL

Türkçe Haber: Hüseyin Aykol, Candan Yıldız, Fatih Polat, Faruk Eren, İbrahim Varlı.

Kürtçe Haber: Reşat Sorgul, Suna Tunç, Ramazan Umar, Semiha Alankuş, Mehmet Ali Ertaş.

Kadın Haberciliği: Burcu Karakaş, Nevin Cerav, Dicle Müftüoğlu, Derya Ceylan, Ayşe Oyman.

Fotoğraf: Mustafa Seven, Abdurrahman Gök, Özcan Yaman, Ramazan Öztürk, Nazmi Belge.

Karikatür: Doğan Güzel, İmam Cici, Sefer Selvi, Rewhat Arslan.

BAŞVURU İÇİN

Web: http://yeniyasamgazetesi.com/

e-posta: [email protected]

Telefon: 0 212 252 83 99

Fax: 0 212 252 83 90

Adres: Şehit Muhtar Mahallesi Bekar Sokak No: 7/3 Beyoğlu/İstanbul

Özgür Basın geleneğinden gelen basın yayın kurumları tarafından 1993 yılından itibaren verilen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri bu yıl Yeni Yaşam gazetesi tarafından verilecektir. (MEZOPOTAMYA AJANSI)

Öne Çıkanlar