Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu'na bireysel başvuru ve şikayet yapılabilecek

Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu'na bireysel başvuru ve şikayet yapılabilecek
Yayınlanma:
A+ A-
Yurttaşların bireysel başvuru yapabileceği ihbar hattı ile çocukların istismara maruz bırakılmasının önünün alınması hedefleniyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu'nun çocukların gelişimini olumsuz etkileyen kitaplarla ilgili çalışma yürüttüklerini ifade ederek Kurul’un bireysel başvuru ve şikayetlere açık hale getirileceğini söyledi.

İncelenen kitaplarda çocuklar için zararlı ve müstehcen nitelikte içeriklerin saptanması üzerine bu kitapların "muzır" ilan edildiğini, kurulun bu kararının da Resmi Gazete'de yayımlandığını anlatan Selçuk, "Biz hiçbir kitabı yasaklamıyoruz ya da bir kitaba sansür uygulamıyoruz. Muzır ve müstehcen içerik taşıdığına karar verilen kitaplar, kurulun kararının ardından 'küçüklere zararlıdır' ibaresiyle içi görülmeyen poşet içinde, teşhiri ya da reklamı yapılmayacak şekilde sadece 18 yaştan büyüklere satılabiliyor. Yani yasaklama veya sansürleme değil, aileler için içerikle ilgili bir uyarıda bulunmuş oluyoruz" açıklamalarında bulundu.

‘İHBAR HATTI KURULUYOR’

Selçuk, şikayet ve bireysel başvurularının dikkate alınacağı yeni bir mekanizmayı uygulamaya alacaklarını vurgulayarak, "Bakanlık olarak Muzır İçerikle Mücadele (MİM) Programı'nı başlatıyoruz. Bu kapsamda Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu'nu daha formal, başvuruların yapılabildiği, web sitesi ve WhatsApp İhbar Hattı olan bir yapıya kavuşturacağız. Kurula şu an doğrudan başvuru yapılamıyor. Yeni yapıda vatandaşlarımız çocuklar için zararlı içeriklerle ilgili kurula doğrudan şikayetlerini iletebilecek."

Sosyal medyada da çocuk istismarına yol açan bazı görüntülerin yapılabildiğini, bu görüntülerin paylaşılmasının daha fazla kişinin görmesini, aslında daha fazla çocuğun mağdur olmasına sebebiyet verdiğini belirten Selçuk, kurulacak WhatsApp İhbar Hattı ile vatandaşların hem "muzır içerikler" hem de bu konularda doğrudan kendilerine ulaşabilecekleri, kendilerinin de gereken müdahaleyi gerçekleştirebileceklerini söyledi.

‘TELEVİZYON PROGRAMLARINDA KADINA YÖNELİK ŞİDDET VE CİNAYETLE ÇOCUK İSTİSMARI AYRINTILI VERİLMEYECEK’

Selçuk, televizyonlarda gündüz kuşağı programlarında kadına yönelik şiddet, cinayet, çocuk istismarı gibi konularda yapılan yayınlarda olayın hikayesinin, nasıl gerçekleştiğinin detayları konusunda daha hassas olunmasına ilişkin de genel yayın yönetmenleri ve yapımcılarla bir araya gelmeyi planladığını dile getirdi.

Öne Çıkanlar