Müzisyenlerden Onur Şener için eylem: Özgürce söylemek istiyoruz

Müzisyenlerden Onur Şener için eylem: Özgürce söylemek istiyoruz
Yayınlanma:
A+ A-
Onur Şener'in katledilmesini protesto eden müzisyenler, "Türkülerimizi bize bıraksınlar. Özgürce şarkılarımızı söyleyelim" dedi.

Yağmur KAYA


İSTANBUL - Müzisyenler, meslektaşları Onur Şener'in öldürülmesini Bakırköy Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelerek protesto etti.

Açıklamada Onur Şener'in katledilmesini enstrümanlarını yere bırakarak protesto eden müzisyenler, İçişleri Bakanlığı'na iş yerlerinde güvenlik önlemlerinin alınmasını, milletvekillerine taleplerini mecliste dile getirmelerini ve müzisyenlere birlik olmaları yönünde çağrıda bulunuldu.

Grup adına açıklama yapan Ayhan Ak, "Onur Şener vahşice katledildi" diyerek bir müzisyenin her şarkıyı bilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Müzik ve Sahne Sanatçıları Sendikası'nın İçişleri Bakanlığı'na iş yerlerinde güvenlik önlemlerinin alınması için dilekçe verdiklerini vurgulayan Ak, güvenlik önlemlerinin bir an önce hayata geçirilmesini ve önlem almayan işletmelere caydırıcı cezaların uygulanması çağrısında bulundu.

"Bizim evimize ekmek götürmekten başka bir derdimiz yok" diyen Ak, siyasi partilere de müzisyenlerin taleplerine destek olunması çağrısında bulundu. Ak, "Kesici aletlerle ve silah taşıyan insanlara caydırıcı cezalar verilsin. Cinayetlerin önüne bu şekilde geçebiliriz" dedi.

'EZGİLERİMİZİ PARTİLERİNİZE SLOGAN YAPMAYIN'

Söz alan bir müzisyen ise şunları söyledi: "Türkülerimizi bize bıraksınlar. Özgürce şarkılarımızı söyleyelim daha sonra isteklere yer verelim." Siyasi partilerin sanatçılara ait şarkıları kullanmasına tepki gösteren müzisyen, bu durumun eğlence mekanlarında problem yarattığını söyledi. Parti temsilcisi, üye ya da herhangi bir partiye sempati duyan insanların siyasi partilerin kullandığı şarkıları sanatçılara söylemesi yönünde baskı kurduğunu belirten müzisyen, "Düğüne bile gitse 'söyle lan' diye tehdit ediyor. Çatal, bıçak, bardağı gösteriyor.1979 yılından beri profesyonel ses sanatçısıyım. 43 yılımı verdim. Bizim şarkılarımızı, türkülerimizi, ezgilerimizi partilerinize slogan yapmayın. Yeter, bıktık."

'GELİN ONUR'UN HESABINI HEP BİRLİKTE SORALIM'

Pandemi döneminde müzisyenlerin beş parasız evlere, ölüme terk edildiğini vurgulayan bir başka müzisyenler ise, tüm müzisyenlere birlik olma çağrısı yaptı: "Gelin haklarımız için kol kola girelim. Gelin, vahşice katledilen Onur Şener arkadaşımızın hesabını hep birlikte soralım."

NE OLMUŞTU?

Ankara'nın Çayyolu semtinde bir eğlence yerinde sahne alan müzisyen Onur Şener, istek parça isteyen grup tarafından saldırıya uğradı. Boğazından cam parçalarıyla ağır yaralanan ve hastaneye sevk edilen Şener, müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Öne Çıkanlar