Naci Görür ağlayarak anlattı, 18 il için deprem uyarısı yaptı: 'Kaderleri Maraş ve Hatay gibidir'

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, 6 Şubat Maraş depremini anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı. Naci Görür, özellikle 18 il için de bir kez daha deprem uyarılarında bulundu.

Artı Gerçek - Bursa'da dün meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki sarsıntı, bir kez daha deprem gerçeğini gündeme getirdi. 50 bini aşkın kişinin öldüğü 6 Şubat Maraş depreminden üç yıl önce bu kente yönelik yaptığı uyarılarla bilinen Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, bir kez daha il il uyarılarda bulundu.

'FAY HATTI ÜZERİNDEKİ 18 İLİN KADERİ MARAŞ, HATAY GİBİDİR'

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür Kafa TV'de, 18 ili tek tek sayarak, uyarılarda bulundu. Görür, "Fay hattı üzerinde yaşayan bu illerin kaderi, üzülerek söylüyorum kaderi Maraş, Hatay gibidir" diye konuştu.

GÖRÜR'ÜN İŞARET ETTİĞİ 18 İL

Görür, dikkat çektiği 18 ili şöyle sıraladı:

"Eskişehir, Denizli, Muğla, Erzincan, Kayseri, Tokat, Kahramanmaraş, Hatay, Kocaeli, Osmaniye, Bingöl, Konya, Erzurum, Aydın, Balıkesir, Burdur, Manisa, Hakkari..."

'BU İLLERİN ALTINDAKİ FAYLAR OLDUKÇA GÜÇLÜ'

Görür bu illerle ilgili olarak, "Direkt fayın üzerinde yaşıyor bu iller. Bunların altındaki faylar oldukça güçlü. Ve her kentte 7 ve üzerinde deprem oluşturmaya kapasiteleri var. Orada (18 il) deprem olursa zarar ve kayıp anormal derecede fazla olur" dedi.

KENDİSİ AĞLATAN OLAYI ANLATTI

Öte yandan Naci Görür deprem gecesi yaşadığı olayı anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı. Görür, duygulandıran anısını şu sözlerle anlattı:

"Adana'da biz sizin uyarılarınız üzerine gittik komşularla konuştuk. Bir apartmandaki sıkıntılı durumu oradakilere izah ettik. O apartmandakiler bunu kabul etmemiş. Beni dinleyen kişi 'Bizim halimiz vaktimiz yerindeydi, biz oradan ayrıldık' diyor. Şimdi size hayır diyenlerin hiçbiri yaşamıyor diyor. Erkenek'te bir grup bana video göndermiş. 'Hocam size saygılar sunarız. Siz çok uyardınız. Biz dinlemedik. Şimdi Erkenek yok' diyor.

Depremin olduğu gün saat 6'ya doğru benim telefonum çaldı. Ben telefonumu genelde açık bırakırım. Çünkü uygunsuz saatte çaldıysa ya çocuklar ya da deprem olmuştur. Gazeteciler beni aramaz o saatte. Ben kalktım o saatte baktım beni Whatsapp'tan biri görüntülü arıyor. Bir hanım gördüm.

Önce tam anlamadım. Loş bir ışıkta saç baş karışık. Tam görünmüyor da bir baktım yanında da bir kız çocuğu var, kızı... 'Hocam bizi kurtar' diyor. Yani düşünün o sabah ben mübalasız 4-5 saat ağladım."

Öne Çıkanlar