Naci Görür 'Malatya' uyarısında bulundu: Son depremler oraya da stres transfer etmiş olabilir

Naci Görür 'Malatya' uyarısında bulundu: Son depremler oraya da stres transfer etmiş olabilir
Yayınlanma:
A+ A-
Prof. Dr. Naci Görür, "Malatya’nın K ve KB’daki Malatya Fayı yöresinde dikkatli olmak lazım. Bu son depremler oraya da stres transfer etmiş olabilir" dedi.

Artı Gerçek - Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, 6 Şubat'ta meydana gelen Maraş merkezli depremlerde yıkıma uğrayan Malatya için uyarıda bulundu. "Doğu Anadolu Fayı (DAF) üzerinde büyük depremler beklemiyoruz" diyen Görür, "Malatya’nın K ve KB’daki Malatya Fayı yöresinde dikkatli olmak lazım. Bu son depremler oraya da stres transfer etmiş olabilir" ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Görür, "Yerel yetkililer gerekeni yapıyordur. Lütfen bizlere, deprem olacak mı? Ne zaman olacak diye sormayın. Doğru olan Malatya’yı deprem dirençli hale getirmektir. Bunun için ısrarcı olun, yöneticilerden, siyasilerden bunu talep edin" dedi.

Görür'ün paylaşımı şöyle:

"Malatya’lı komşularımla dertleşme. Deprem hepimizi üzdü, canımızı yaktı. Canlarımızı yitirdik, yaralananlarımız oldu. Ölenlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara şifa, tüm halkıma da baş sağlığı diliyorum. Devamlı bana yazıp fikrimi soruyorsunuz. Ben fikrimi söylüyorum ama okumayan, takip etmeyenler var ki tekrar tekrar soruyorlar. Çoğu arkadaşlar yazıyor “Hocam, Malatya sürekli sarsılıyor” diye. Bakıyorum bahsettikleri 2-3’lük depremler. Arkadaşlar, bu büyüklükte depremler olur, sık olur. Büyük bir deprem geçirmiş bir kentte normaldir. Malatya çevresinde enerji büyük ölçüde boşaldı. DAF üzerinde büyük depremler beklemiyoruz. Sadece Malatya’nın K ve KB’daki Malatya Fayı yöresinde dikkatli olmak lazım. Bu son depremler oraya da stres transfer etmiş olabilir. Bunu da net olarak bilmiyoruz. Yerel yetkililer gerekeni yapıyordur. Lütfen bizlere, deprem olacak mı? Ne zaman olacak diye sormayın. Doğru olan Malatya’yı deprem dirençli hale getirmektir. Bunun için ısrarcı olun, yöneticilerden, siyasilerden bunu talep edin, sevgiyle"

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar