Naci Görür'den deprem açıklaması: Ecemiş fayına işaret etti, 'yanlış yapmasınlar' diye uyardı

Naci Görür'den deprem açıklaması: Ecemiş fayına işaret etti, 'yanlış yapmasınlar' diye uyardı
Yayınlanma:
A+ A-
Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Malatya, Diyarbakır, Bingöl ve Adana'da meydana gelen depremlerin, 6 Şubat nedeniyle oluşan hareketlenmeler olduğunu söyledi. Kayseri için de Ecemiş fayını işaret ederek, "Stres biriktiriyor" uyarısında bulundu.

Artı Gerçek - Malatya'da önceki meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki sarsıntını ardından bugün de birer dakika arayla 4,8 ve 4,5 büyüklüğünde depremler oldu.

Bölgede son günlerde artan fay hareketliliği endişeye neden olurken, dikkatlerin çevrildiği Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, kent yöneticilerinin zaman geçmeden gerekli tedbirleri alması gerektiğini belirterek, deprem dirençli kentler çağrısını yineledi.

GÖRÜR: BİR KONUDA BİLGİ VERMEK İSTİYORUM

Son günlerde Malatya, Diyarbakır, Bingöl, Adana gibi illerde meydana gelen küçük depremlerin, 6 Şubat Maraş depremi nedeniyle oluşan hareketlenmeler olduğuna vurgu yapan Görür, deprem riski altında olan iller arasında Kayseri'yi de saydığı için kendisine gelen eleştirilere şu yanıtı verdi:

Arkadaşlar, bir konuda bilgi vermek istiyorum. Ben 6 Şubat depremleri nedeniyle Maraş yöresine yakın bölgelerdeki kimi faylarda hareketlenmeler olursa şaşırmam diyorum. Buralarda illa depremler olacak demiyorum.

'KAYSERİ AKTİF ECEMİŞ FAY ZONUNDA'

Nitekim son günlerde olan, Malatya, Diyarbakır, Bingöl, Adana, vb. Küçük depremler 6 Şubat nedeniyle olan hareketlenmeler. Bu arada Kayseri’yi de söyledim. Uzman olduğunu da söyleyenlerden gelen tepki... Arkadaşlar hangi ad verilmişse verilsin Kayseri ili aktif Ecemiş Fay zonunun üzerinde yer alıyor ve Sarız Fay zonuna da yakın.

'ECEMİŞ NE KADAR STRES BİRİKTİRDİ BİLEMEYİZ'

Sırf Naci Görür’ü yalanlayacağım diye yanlış yapmasınlar. Hele yerel yöneticiler asla. Ecemiş fayı yavaş da olsa stres biriktiriyor. Şu ana kadar hangi bölümünde ne kadar biriktirmiş bilemeyiz.

6 ŞUBAT SONRASI STRES ALANINDA DEĞİŞİM OLMUŞ OLABİLİR

Kaldı ki 6 Şubat depremlerinden ötürü stres alanında değişim olmuş olabilir. Bu fayın tekerrür periyodunu da yeterince bilmiyoruz. Bize bir şey olmaz, risk yoktur diyemezsiniz. Aktif fay üzerinde bir kentin yöneticileri olarak burada gerekli çalışmaları yaptırıp önlemleri almalısınız. Zamanın önemi yok. Bugün olmazsa yarın, yarın olmazsa öbürgün deprem olabilir. O gün de ölecek insanlar bizim insanımız. Doğru olan yarın olacakmış gibi, kenti deprem dirençli hale getirmek için gerekli çalışmaları yapmak ve önlemleri almaktır."

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar