Nusaybin Belediye Eş Başkanı Kut'un davası: Mahkeme 'Gizli tanıklar usulsüz dinlendi' dedi

Nusaybin Belediye Eş Başkanı Kut'un davası: Mahkeme 'Gizli tanıklar usulsüz dinlendi' dedi
Mahkeme gizli tanıkların usulsüz dinlendiğini belirterek

Artı Gerçek - Mardin'de HDP'li Nusaybin Belediye Eş Başkanı Ferhat Kut ve Semire Nergiz'in görevden alınarak, yerlerine kayyım atanmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında Eşbaşkan Ferhat Kut hakkında "örgüt üyeliği" iddiasıyla açılan davanın 8'inci duruşması görüldü. Duruşmada Kut ve avukatı hazır bulunurken, yapılan kimlik tespitinin ardından duruşmaya geçildi.

Duruşmada heyetin değiştiği görüldü. Eşbaşkan Kut'un avukatı Kenan Angay, yargılamanın başından bu yana usulsüz olduğunu belirterek, Kut'un beraatına karar verilmesini istedi.

Savcılık eksiklerin giderilmesinin ardından mütalaasını sunacağını belirtirken, mahkeme ara kararını açıkladı. Mahkeme gizli tanıkların usulsüz dinlendiğini belirterek, emniyete yazı yazılarak, "gizli tanıkların" halen ‘Tanık Koruma Programı’nda olup olmadıklarının belirlenmesini istedi. Mahkeme "gizli tanıkların" tespitinin yapıldıktan sonra yeniden dinlenmesine kararı verdi.

Mahkeme bir sonraki duruşmayı 29 Aralık tarihine erteledi. Ferhat Kut, 24 Temmuz 2019 tarihinde gözaltına alındıktan sonra tutuklanmış ve daha sonra yerine kayyım atanmıştı. (MA)

Öne Çıkanlar