Nusaybin'de ev baskını: 'Evlere ayakkabıyla girildi, işkence ve cinsel taciz uygulandı'

Nusaybin'de ev baskını: 'Evlere ayakkabıyla girildi, işkence ve cinsel taciz uygulandı'
ÖHD, Nusaybin'de yapılan ev baskınında 11 kişinin işkence ve cinsel tacize maruz kalarak gözaltına alındığını açıkladı. Açıklamada 77 yaşındaki H.A.'nın Kürtçe konuştuğu gerekçesiyle hakaretlere maruz bırakıldığı belirtildi.

Artı Gerçek - Özgürlük için Hukukçular Derneği, (ÖHD) Mardin'in Nusaybin ilçesi Bagok Dağı bölgesindeki Eskihisar kırsal mahallesinde gerçekleşen ev baskınında, gözaltına alınanlara yapılan muameleye ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, 'arama' gerekçesiyle iki ayrı eve yapılan baskında evde bulunan yaşları 15 ile 77 arasında değişen 11 kişiye yönelik yapılanlar anlatıldı. Açıklamada, gözaltına alınanlara işkence yapıldığı, cinsel tacizde bulunulduğu, tehdit edildikleri, hakarete maruz bırakıldıkları, aşağılandıkları, nefret ve ayrımcılık sözlerine maruz bırakıldıkları ve haksız bir biçimde alıkonuldukları ifade edildi.

Evde bulunan B. A. (15), R. A., S. A. ve A. O'nın saatlerce saldırıya maruz kaldığı belirtilen açıklamada, evdekilere hakaret ve tehdit etmek şekliyle işkence yapıldığını belirtti.

'KÜRTÇE KONUŞULMAMASI İKAZINDA BULUNULDU'

Kadınların tehdit edildikleri, cinsel tacize maruz bırakıldıkları, nefret, ayrımcılık ve hakaretleri maruz kaldıkları aktarılan açıklamada, 77 yaşındaki H.A.'nın Kürtçe konuştuğu gerekçesiyle hakaretlere maruz bırakıldığını, Kürtçe konuşmaması gerektiği ikazında bulunulduğunu belirtildi.

Ailelerin evlerine ayakkabılar ve köpeklerle girildiği belirtilen açıklamada, "B. A. (15), N.O. ve G. A'nın haklarında gözaltı kararı olmamasına rağmen arama işlemi akabinde haksız alıkonularak karakola götürülmüş, 2 saate yakın karakolun kapısında araç içinde bekletilerek hiçbir işlem yapılmadan serbest bırakılmışlardır" denildi.

Ulusal ve uluslararası hukuka dikkat çekilen açıklamada "cezasızlık politikaları ve işkence uygulamaları derhal sonlandırılmalıdır" denilerek, olayın takipçisi olunacağı belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Mardin'in Nusaybin ilçesi Bagok Dağı kırsalında bulunan köyde 9 Temmuz'da sabah saatlerinde jandarma tarafından evlere baskın düzenlendi. Haklarında daha önce de yakalama kararı olan Abdulkerim Aslan ve kardeşi Rıdvan Aslan’ın evlerine yapılan baskında Rıdvan Aslan’ın 15 yaşındaki oğlu S. Aslan ile Abdulkerim Aslan’ın eşi Gülperi Aslan ve misafirleri Nergiz Okan gözaltına alındı. Gözaltı sırasında 15 yaşındaki S. Aslan’ın şiddete maruz kaldığı belirtildi.

Gözaltı sırasında jandarmanın köylülere silah doğrultarak hakaret ettikleri belirtilirken, olay anını anlatan Hafsadi Aslan, “Biz ne yaptık ki? Çocuklarımızı öldürdüler. Bana silah doğrulttular, bize hakaretler ettiler. Evi darmadağın ettiler. Çocuklarımıza işkence uyguladılar. Bunlar dinsiz, imansız” dedi.(MA)

Öne Çıkanlar