Nusaybin'deki patlamada ikinci kardeş de öldü

Nusaybin'deki patlamada ikinci kardeş de öldü
Nusaybin'in Abdulkadir Paşa Mahallesi'nde evlerinin bahçesinde buldukları cismin patlaması sonucu ağır yaralanan Havin Güneş'in ardından ağabeyi Fatih...

Nusaybin'in Abdulkadir Paşa Mahallesi'nde evlerinin bahçesinde buldukları cismin patlaması sonucu ağır yaralanan Havin Güneş'in ardından ağabeyi Fatih Güneş de yaşamını yitirdi.

GÜNCEL- Mardin'in Nusaybin ilçesine bağlı Abdulkadir Paşa Mahallesi'nde dün sabah saatlerinde evlerinin bahçesinde buldukları cismin ellerinde patlaması sonucu Havin Güneş (3) ve Fatih Güneş (5) adlı kardeşler ağır yaralanarak Mardin Devlet Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Yapılan tüm müdahalelere rağmen dün yaşamını yitiren küçük Havin'in ardından yoğun bakımda tedavisi süren ağabeyi Fatih Güneş'te bu sabah saat 04.00 sıralarında yaşamını yitirdi.

Patlamada yaşamını yitiren Havin (3) ve Fatih (5) Güneş kardeşler toprağa verildi. Moris Mezarlığı'nda düzenlenen cenaze törenine DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP Sözcüsü Osman Baydemir, HDP Mardin milletvekilleri Mithat Sancar ve Erol Dora, HDP Batman Milletvekili Saadet Becerikli'nin yanı sıra Barış Anneleri ile çok sayıda yurttaş katıldı. Gözyaşları arasında yan yana toprağa verilen iki kardeş için dualar okundu.

BAYDEMİR: YÜREĞİMİZDE BAŞKA YARALAR AÇTILAR

Defin işlemlerin ardından bir konuşan yapan HDP Sözcüsü Baydemir, "Eğer sorarsanız kavga nedir, savaş nedir, zulüm nedir? Zulüm suçsuz yere öldürülen çocuklardır" ifadelerini kullandı. Çocukların katillerinin bulunması için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Baydemir, bütün amaçlarının bu topraklarda zulmü bitirmek olduğunu ifade etti. Baydemir, "Ama bunu hala başaramadık. Bunun için ailemizden özür diliyoruz. Biz Nusaybin'in yaralarını sarmaya gelmiştik. Ama yüreğimizde başka yaralar açtılar" diyerek aileye başsağlığında bulundu.

AMCA GÜNEŞ: O CİSMİN NEREDEN GELDİĞİNİ BİLMİYORUZ

Baydemir'in ardından patlamada yaşamını yitiren çocukların amcası Ramazan Güneş, dün yaşanan patlamaya ilişkin şunları söyledi: "Yasaktan iki ay sonra eve yerleşmişlerdi. Evin bahçesinde bir şey yoktu. Anneleri sabah erkenden avluyu yıkamıştı. O cismin nerden geldiğini bilmiyoruz. Dışarıdan gelmiş."

ÇALIŞMALARINI İPTAL ETTİLER

Cenaze töreninin ardından Baydemir beraberindeki heyet ile birlikte HDP ilçe binasına geçti. Yaşanan patlamadan dolayı ilçedeki halk buluşmalarını iptal ettiklerini aktaran HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, savaşı büyüten bugünkü politikalar olduğunu söyleyerek, referandum seçimlerinde oylanacak şeyin sadece bir anayasa değişikliği olmadığını dile getirdi. Çocukların özgürce yaşayabileceği bir dünya için mevcut politikalara hayır denileceğini ifade eden Sancar, Nusaybin halkına başsağlığı diledi.

‘ADALET OLSAYDI ÇOCUKLAR ÖLMEYECEKTİ'

Daha sonra söz alan Osman Baydemir, "Eğer bu ülkede adalet olsaydı, bugün bu çocuklar ölmemiş olacaktı. Bir devletin küfrü onun zulmüdür. Eğer bu coğrafyada zulüm olmasaydı bugün bu çocuklar yaşıyor olacaktı. Hakkın ve hukukun tecellisi için çalışmamızı en üst düzeyde sürdüreceğiz. Bebekler, çocuklar, anneler hayatlarını kaybetmesinler diye mücadeleye devam edeceğiz" diye konuştu. (DİHABER)

Öne Çıkanlar